Here you will find an ever increasing range of articles covering technique and tips on using our cameras and lenses.
V kteroukoli roční dobu není nic neobvyklého, že se podíváte na jasnou noční oblohu a občas zahlédnete, jak se po nebi prohánějí meteory. Při každém oběhu kolem Slunce naše malá modrá planeta prochází několika proudy meteoroidů, které mohou vyprodukovat meteorický roj o velikosti až sto meteorů za hodinu.
Tyto proudy jsou tvořeny kometami, které při svém přiblížení ke Slunci vyvrhují kosmické částice. Fotografování těchto nebeských jevů může být výzvou, ale s trochou znalostí snadno zvýšíte své šance na úspěch.
Prvním krokem k úspěšnému nočnímu fotografování je vědět, kde a kdy meteorický roj nastane. Tyto částice obecně směřují souběžně s kometou, ze které pochází, takže to bude vypadat, že vycházejí z jednoho bodu na obloze. Jsou pojmenovány podle nejbližšího souhvězdí nebo jasné hvězdy, která se jeví jako jejich původce. Tento „pevný bod“ se bude v průběhu noci po obloze pohybovat podobně jako hvězdy.
Níže uvedená tabulka obsahuje hlavní meteorické roje v průběhu roku, nejlepší data pro jejich pozorování a jejich umístění na obloze.
Poznámky:
- Za nejlepší meteorické roje pro pozorování se považují Perseidy a Geminidy, které nabízejí 100 a více meteorů za hodinu. Nejpohodlnější pro sledování jsou vzhledem k vyšším letním teplotám samozřejmě Perseidy.
- Meteorické roje se během noci obvykle přesouvají na jih a nabírají nadmořskou výšku, takže pro jejich sledování je ideálních několik hodin před úsvitem.
- Ačkoli se může zdát, že většina meteorů vychází z určitého pevného bodu, lze je vidět po celé obloze.
- Pro podrobnější informace se podívejte do knihovny meteorických rojů na adrese dateandtime.com
Tipy pro pozorování meteorického roje
- Držte se dál od světla. Vaši schopnost sledovat meteory může vážně narušit okolní světlo z města nebo dokonce z Měsíce, takže si najděte oblast s tmavou oblohou, která zvýší vaše šance.
- Zkontrolujte počasí. Než vyrazíte, podívejte se na předpověď a ujistěte se, že na zvoleném místě má být jasno. Já sám se obvykle dívám na satelitní snímky, jako například na stránkách zoom.earth, abych se ujistil, že se v příštích několika hodinách nepřiblíží žádná oblačnost.
- Udělejte si pohodlí. Termín „meteorický roj“ by ve vás mohl vyvolat dojem, že nebe bude zaplaveno neustálým proudem padajících hvězd. Tak tomu ale není! Dokonce i ty nejaktivnější meteorické roje produkují pouze 1 nebo 2 meteory za minutu, takže buďte trpěliví a připravte se na dlouhé pozorování vesmíru. Vezměte si s sebou židli nebo deku a trochu spreje proti hmyzu (pokud není prosinec) a oblékněte si několik vrstev, protože i v letních měsících můžete po západu Slunce prochladnout.
- Nezapomeňte na čelovku. Orientace ve tmě může být obtížná i tam, kde to jinak dobře znáte. Vezměte si s sebou čelovku nebo baterku a ujistěte se, že máte dostatečně nabité baterie. V ideálním případě používejte čelovku s možností červeného světla, protože se mu vaše oči lépe přizpůsobí.
- Poznejte svůj roj. Zkontrolujte si nejlepší směr a výšku pozorování konkrétního meteorického roje a nezapomeňte, že obojí se v průběhu noci změní.
Tipy pro fotografování meteorického roje
Výborně, takže jste našli ideální místo, podmínky jsou dokonalé a meteory létají. Pojďme fotografovat! Mnoho uvedených tipů platí pro většinu situací při fotografování noční oblohy. Pokud jste v astrofotografii noví, přečtěte si můj příspěvek na adrese my blog, kde se vám dostane základních rad a informací.
- Nasměrujte fotoaparát správným směrem. Můžeme začít tam, kde jsme skončili v předchozí části. Pravděpodobnost zachycení meteoru se výrazně zvýší, pokud znáte oblast oblohy, ze které meteorický roj vychází.
- Hlídejte si kompozici. Vždy je vzrušující na LCD displeji zjistit, že se vám podařilo meteor zachytit, ale výsledná fotografie bude mnohem působivější, pokud do ní přidáte zajímavé popředí. To může zahrnovat několik stromů, nějakou starou budovu nebo hory v dálce.
- Používejte stativ. Jelikož heslem dne (nebo noci) jsou dlouhé expozice, používejte pevně usazený stativ a ujistěte se, že jsou všechny nastavitelné body a kliky dostatečně utaženy. I nepatrný pohyb může na výsledném snímku vytvořit nežádoucí rozmazání.
- Fotografujte širokoúhle s maximálně otevřenou clonou. Zvolte širokoúhlý objektiv a největší možnou clonu. Moje oblíbené astro objektivy jsou OM SYSTEM M.Zuiko 8mm F1.8 PRO Fisheye a 12mm F2. Mějte na paměti, že čím je objektiv širší, tím menší budou meteory, ale pokud se rozhodnete pro užší zorné pole, zachytíte také menší část oblohy a mnoho meteorů pravděpodobně minete.
- Vyberte správnou expozici. Určete maximální rychlost závěrky, kterou můžete použít, podle pravidla 400, tj. 400 děleno skutečnou ohniskovou vzdáleností objektivu. Ve výše uvedeném příkladu s 12mm objektivem by výpočty fungovaly takto: 400 / 24 = 16,67 s. Maximální rychlost závěrky, kterou mohu použít, než se hvězdy začnou rozmazávat, je tedy 15 sekund. Pokud jde o ISO, začněte na 1600 a upravujte podle potřeby. Díky vylepšené technologii snímače obvykle fotografuji s ISO 3200.
- A co redukce šumu (NR)? Všechny dlouhé expozice vedou k určitému digitálnímu šumu. Ten můžete snížit zapnutím vestavěné funkce redukce šumu ve fotoaparátu. Bohužel se tím zdvojnásobí doba mezi snímky: 20sekundovou expozici bude následovat 20sekundová sekvence pro redukci šumu. Jakékoli meteory, které se objeví během této doby, samozřejmě zmeškáte. Pokud vám vyhovuje redukce šumu během následného zpracování pomocí programu, jako je například Lightroom, nebo pomocí skládání snímků, můžete funkci NR vypnout, jinak ji nechte zapnutou.
- Pořiďte zkušební snímky. S vybraným nastavením fotoaparátu a dokonale orámovanou scénou pořiďte několik zkušebních snímků. Zkontrolujte celkovou expozici a kompozici.
- Nechte fotoaparát, ať pracuje za vás. Společnost OM SYSTEM vyvinula některé funkce, díky kterým je fotografování v noci mnohem snazší, než tomu bylo dříve. Kompozice záběru v noci může být překvapivě obtížná, takže vždy u svého fotoaparátu OM-1 používám funkci Night Vision. Ta rozjasňuje hledáček a významně kompozici usnadňuje. Na přístroji OM-1 ji najdete v nabídce Gear3. Problémem může být i zaostření. Chcete-li získat pěkné, ostré hvězdy, použijte funkci Starry Sky AF, kterou nabízí fotoaparáty OM-1 i OM-5.
- Automatizujte fotografování. Když jsem s nastavením spokojen, zapnu funkci časosběrného snímání (Interval Shooting), abych nemusel po každé expozici mačkat spoušť. Nastavení provedu tak, aby přístroj vyfotil několik stovek snímků s 1sekundovou prodlevou mezi jednotlivými snímky. Já mezitím mohu pohodlně sedět a sledovat nebeskou podívanou, zatímco fotoaparát dělá veškerou práci za mě. Pokud neznáte časosběrné fotografování, přečtěte si můj příspěvek blog post. Pokud raději chcete pro každý snímek mačkat spoušť, zapněte časovou prodlevu jedné nebo dvou sekund, abyste zabránili nechtěnému rozmazání fotografie případným chvěním fotoaparátu, popřípadě použijte dálkovou spoušť, jako je například aplikace O.I.Share pro fotoaparáty OM SYSTEM.
Kdy není padající hvězda padající hvězdou?
Meteor zachycený během průletu Perseidů v srpnu.
Pouhým okem je obtížné zaměnit meteor s jiným jevem na noční obloze. Meteory se po obloze pohybují poměrně rychle a obvykle trvají jen jednu sekundu – někdy více, někdy méně. Také se postupně zvyšuje jejich jasnost a nakonec zhasnou. Ale na statickém obrázku může být obtížné říct, co vytvořilo zachycený pruh světla. Letadla mají výstražná světla, které na snímku vytvářejí charakteristický spojnicový vzor, takže obvykle není problém je na fotografii identifikovat. Satelity na druhé straně odrážejí světlo ze Slunce, a proto vytvářejí pruh o neměnné jasnosti. Fotografie výše jasně ukazuje, jak intenzita světla shora dolů narůstá a pak rychle slábne. Satelity to nedělají, s jedinou výjimkou – záblesky satelitů Iridium. Satelity řady Iridium mají vysoce reflexní povrchy, které při pohybu na oběžné dráze vytvářejí krátké, ale velmi nápadné záblesky. Pohybují se pomaleji než meteor, takže je pouhým okem za meteor nezaměníte, ale na snímku mohou vypadat docela podobně.
Při fotografování této kompozice vytvořil reflexní satelit na obloze tuto jasnou světelnou stopu. Na fotografii je snadno za meteor zaměníte, pokud jste meteor neviděli na vlastní oči. Pohybují se podstatně pomaleji než padající hvězda.
Většinu svých fotografií meteorů pořizuji při použití funkce časosběrného snímání nebo s využitím vlastního časovače. Proto se může stát, že meteor pohybující se po obloze, který můj fotoaparát zaznamenal, sám nevidím. Jak tedy s jistotou poznáte, že jste zachytili meteor? Jasnější meteory zanechávají charakteristický „otisk prstu“. Často mají nazelenalý ohon a světlejší skvrnu směrem k hlavě, kde meteor vybuchl. Jasně to je vidět na následujícím obrázku. Na snímku se mohou objevit i menší meteory, které nebudou mít výraznou barvu.
Díky charakteristickému zelenému ohonu není pochyb o tom, že zde se jedná o meteor. Menší meteory nebudou vidět tak jasně.
Použití funkce Live Composite
Pokud používáte fotoaparát OM SYSTEM, může být vaší první myšlenkou použít funkci Live Composite, která zachytí všechny změny světla v průběhu mnoha minut nebo hodin. To vám umožní zachytit až 6 hodin aktivity na noční obloze na jednom snímku. Osobně bych to nedoporučoval, protože stopy hvězd budou překrývat všechny zachycené meteory – tedy pokud tohoto efektu nechcete docílit.
Použití funkce Live Composite je ideální pro zachycení stop hvězd, ale tyto stopy mohou rušit prolétávající meteory.
Desítky meteorů
Existuje způsob, jak vyfotografovat více meteorů v jednom jediném záběru? Omlouvám se, ale ne. Je mimořádně nepravděpodobné, že během 15–20sekundové expozice uvidíte více než jednu nebo možná dvě padající hvězdy. Fotografie zachycující deset nebo více meteorů jsou složené snímky několika záběrů. Příkladem je následující snímek. Ten je složen z 15 fotografií a k jeho vytvoření byl použit Photoshop a maskování vrstev.
Fotografoval jsem je při průletu Perseidů a k zachycení mnoha meteorů jsem použil funkci časosběrného snímání. Následně jsem záběry sloučil do jednoho snímku.
Pár myšlenek na závěr
S trochou plánování a trochou štěstí je docela možné zachytit více meteorů během zhruba jedné hodiny fotografování. Nezapomeňte si při každé padající hvězdě něco přát.
Je vzácné vidět meteor za jasnějších nočních podmínek, takže jsem byl nadšený, že se mi podařilo zachytit tento snímek při východu Měsíce.
Užitečné odkazy
Zde jsou shrnuty všechny odkazy uvedené v tomto příspěvku a několik dalších:
- Astrophotography 101 Úvodní návod, jak fotografovat noční oblohu
- Live Composite Naučte se základy vytváření vlastních snímků pomocí funkce Live Composite
- Time Lapse Postupný návod pro používání časosběrné funkce
- Starry Sky AF Návod pro používání funkce Starry Sky AF
- timeanddate.com Další podrobnosti o každém významném meteorickém roji
- Clear Sky Charts Zde najdete podmínky na obloze pro stovky míst v severní Americe
- Heavens Above Zde najdete spoustu skvělých astronomických informací včetně toho, kdy a kde přesně můžete vidět záblesky satelitů Iridium ve vašem místě.
- Iridium Flares in Real Time YouTube video záblesků satelitů Iridium