Here you will find an ever increasing range of articles covering technique and tips on using our cameras and lenses.
Tom a já milujeme focení „třepetavých květin“, tedy motýlů. Motýli jsou jako květiny s vlastním pohonem.
Tom a já jsme se seznámili díky fotografování. Milujeme všechno kolem fotografování přírody a většinu času trávíme jako kočovní fotografové. Stejně jako ptáci a další zvířata cítíme „zugunruhe“, tedy migrační neklid. Nás i je to prostě nutí se stěhovat, když jsou k tomu vhodné podmínky. Jelikož máme „zugunruhe“ a nechceme promeškat žádnou příležitost, táhne nás to do míst, kde kvetou květiny a slétají se ptáci.
Kde najít motýly?
- V místních parcích.
- U vás na dvorku! Zvláště pokud na něm nepoužíváte pesticidy nebo si ještě lépe zajistíte certifikát „stanoviště pro volně žijící živočichy“.
- S motýly se také obvykle můžete setkat v zoologických zahradách.
- Butterfly Conservancies
Co jsou motýli?
Wikipedie píše: „Lepidoptera (česky motýli) je řád hmyzu, který zahrnuje motýly a můry (obojí nazýváme motýli). Čítá kolem 180 000 známých druhů,“ z nichž asi 10-20 % jsou motýli a zbytek můry. Většina pomalu létajících motýlů létá rychlostí kolem 8 km/h. Ale ti nejrychlejší (někteří soumračníkovití) dokáží vyvinout rychlost kolem 50 km/h, někdy i více.
Lepidos znamená řecky „šupiny“ a ptera znamená „křídlo“. Motýli jsou krásný létající hmyz s velkými šupinatými křídly (můry a motýli jsou jediným hmyzem se šupinatými křídly). Stejně jako ostatní hmyz mají šest nohou s klouby, tři části těla, pár tykadel, fasetové (složené) oči a exoskelet.
Oranžovočerný motýl monarcha je „výstavním zástupcem“ motýlího světa, podobně jako žába listovnice červenooká reprezentuje deštný prales.
Limetkově zelený martináč měsíčitý se zahnutými ocasními křídly je nejznámější můrou, i když ne nejhojnější.
Zajímavost: Martináč měsíčitý (a mnoho dalších druhů můr) nemá ústa a žije jen krátce, kvůli páření. Nerozptyluje ho hlad; samci místo toho hledají samičky podle neviditelných feromonových stop, někdy až do vzdálenosti deseti kilometrů. Pohlaví můry lze určit podle velikosti tykadel, která jsou u samců mnohem větší a výraznější. Vzhledem k tomu, že většina můr nemá ústa a že mnoho můr je aktivních v noci, mají větší těla, která jim dodávají energii.
Motýli mají také sosák (podlouhlou ústní část, která je ohebná a trubkovitá jako brčko), který jim umožňuje vysávat sladký nektar z květů, na nichž se živí.
TIP: Užijte si možnost zpomalit, zastavit čas a „vidět neviděné“, v tomto případě sosák. Současné objektivy vám umožní vidět dříve neviděné, zvlášť pokud přijdete blíže nebo použijete režim rychlého focení několika snímků za vteřinu. Když se motýli poprvé vylíhnou z kukly, nemají plně vyvinutý sosák. Sosák je rozpolcený a motýl ho musí několikrát stočit a rozbalit, dokud se obě části nespojí.
TIP: Nejdříve si najděte dobré pozadí (někdy ještě před nalezením subjektu)
- Hledejte nerušivé pozadí – vždy se hodí zelená, ale skvělým pozadím jsou i barvy na opačných koncích barevného kruhu.
- Pokud máte květiny v přenosném květináči, zkuste je přesunout tak, aby měly hezčí nebo alespoň vzdálenější pozadí.
- Pokud květina není v přenosném květináči, zasaďte do jiného květináče něco barevného a umístěte ho tak, aby tvořil pozadí.
- Modrá obloha může být skvělým pozadím; pro snadnou kompozici zde můžete využít výklopný LCD displej.
- I bílá obloha může posloužit jako dobré pozadí a můžete s ní vytvořit i siluetu. Opět lze využít výklopný LCD displej fotoaparátu pro snadnou kompozici.
Vyberte si dobré pozadí. Dáte-li si na čas s hledáním příjemného nebo nerušivého pozadí, může to výrazně zlepšit vaše snímky. Někdy si napřed najdu vhodné pozadí a počkám, až do něj přiletí nějaký motýl.
TIP: Snažte se motýla fotit v rovině
Někdy to může znamenat, že si musíte přidřepnout, jako když zde Tom fotografuje otakárky, kteří olizují sůl a aminokyseliny z vozovky.
Toho lze dosáhnout i pomocí výklopného LCD displeje, lehnutím si na zem nebo vysazením květin do vyvýšených záhonů, aby byly květiny výše.
TIP: Nejlepší vybavení pro fotografování motýlů je to, které máte s sebou
Motýly lze velmi dobře fotit z ruky, ale pokud se chystáte použít stativ, může být velkým pomocníkem zaostřovací lišta, která vám umožní pohybovat se v malých krocích dopředu a dozadu, doleva a doprava, aniž byste museli stativem hýbat.
Toto jsou čtyři hlavní objektivy, kterými fotím motýly, můry, vážky a housenky. Ale ve skutečnosti motýly často fotím čímkoliv, co mám zrovna v brašně. Proč? Protože motýl zrovna letí kolem a já fotím jiným objektivem něco jiného.
Snímky motýlů pořizuji mnoha různými přístroji Olympus a OM SYSTEM: Olympus OM-D E-M1 Mark II, Olympus OM-D E-M1 Mark III, Olympus OM-D E-M5 Mark II, Olympus OM-D E-M5 Mark III, OLYMPUS OM-D E-M1X, OM SYSTEM OM-5 a OM SYSTEM OM-1. U některých subjektů, například při focení ptáků nebo v noci, může na konkrétním modelu fotoaparátu a jeho specifikacích a čipovém osazení hodně záležet, pokud chcete mít vyšší procento dobrých fotek, které si ponecháte. Motýli ale naštěstí potřebují spíš trpělivost než techniku, takže nejlepším fotoaparátem na motýly je nejspíš ten přístroj Olympus / OM SYSTEM, který už máte.
Snímky motýlů pořizuji mnoha různými objektivy Olympus a OM SYSTEM. Na motýly nejčastěji používám objektivy: M.Zuiko Digital ED 90mm F3.5 Macro IS PRO, M.Zuiko Digital ED 40-150mm F2.8 PRO, M.Zuiko Digital ED 12-100mm F4.0 IS PRO, M.Zuiko Digital ED 60mm F2.8 Macro.
Občas také používám objektivy: M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25X IS PRO (skvělý bokeh a minimální zaostřovací vzdálenost asi 130cm), M.Zuiko Digital ED 300mm F4.0 IS PRO, M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5-6.3 IS.
Když jdu cíleně fotit motýly, aktuálně používám objektiv OM SYSTEM M.Zuiko Digital ED 90mm F3.5 Macro IS PRO a tělo OM SYSTEM OM-1.
Proč? Níže uvádím tři podstatné důvody, ale motýli jsou obecně fotogeničtí a lze je fotit s celou řadou fotoaparátů a objektivů Olympus / OM SYSTEM.
Jaký je nejlepší objektiv na motýly?
Ten, který máte právě u sebe!
- Můj 90mm objektiv má 180 mm v ekvivalentu plného formátu (full frame), čili se ke svému subjektu nemusím přibližovat tolik, kolik by bylo potřeba s kratší ohniskovou vzdáleností. To snižuje riziko, že se subjekt vyleká a uletí, uteče nebo se odplazí.
- Velice mi vyhovuje přepínač omezovače ostření na 90mm makroobjektivu, který je velmi prakticky umístěný na tubusu objektivu. Často se snažím vyfotit celý subjekt v jeho prostředí tak, abych zachytila jak jeho podstatu, tak i detaily. Díky promyšlenému přepínači omezovače ostření mohu snadno vyfotit celý subjekt a pak zblízka zabrat detaily. Díky umístění a dobré použitelnosti přepínače omezovače ostření se mohu jedním pohybem prstu přiblížit do režimu super makro, aniž bych musela zvednout oči od fotoaparátu.
- Líbí se mi, že mohu stiskem západky rychle přejít na 1× nebo 2× a ručně ostřit na subjekt a pak západku zase vysunout, pokud potřebuji automatické ostření pro skládané makro nebo bracketing ostření. Automatické ostření při zvětšení 2× (nebo 2,8× u MC14 nebo 4× u MC20) je také skvělá funkce.
TIP: Představte si, že jste ručičkou slunečních hodin a nasměrujte svůj stín směrem k subjektu
Snažte se postavit tak, abyste měli slunce v zádech (představte si svůj stín jako sluneční hodiny a nasměrujte svůj stín k subjektu), stejně jako při focení ptáků. Můžete ale fotit také stranou ke světlu, pokud tak dostanete hezčí pozadí. U některých snímků může dobře fungovat i nasvícení zezadu, přes okraj nebo siluety. Nasvícení zezadu dává vyniknout průsvitnosti křídel u mnoha motýlů.
TIP: Pozorujte a poznávejte svůj subjekt – vyplatí se to!
Počkejte si na akci. I drobné pohyby jako natočení sosáku mohou výrazně zlepšit kompozici a výpravnou hodnotu vašich fotografií.
Rozdíl mezi těmito dvěma snímky není velký, ale snímek vlevo má lepší kompozici, lépe vypráví svůj příběh a má větší dopad. V našich jazycích čteme zleva doprava, takže se začínáme dívat od levé strany, pak posouváme zrak nahoru a kolem motýla k jeho sosáku, a skončíme zase zpátky uprostřed scény. Snímek vlevo, kde se sosák nekroutí, místo toho vede diváka k tykadlům a pak hned pryč z obrazu!
TIP: Použijte polarizační filtr
Máte-li na to dost světla, vždy používejte polarizační filtr. Polarizační filtr si kupte kvalitní. Pokud si můžete dovolit jen jeden kvalitní, vezměte jej ve velikosti vašeho největšího objektivu a kupte k němu redukční kroužky na menší průměry; ty nejsou vůbec drahé. Například objektiv M.Zuiko Digital ED 300mm F4.0 IS PRO má přední člen o průměru 77mm. Můžete si tedy koupit 77mm polarizační filtr a redukční kroužky na vaše další objektivy, třeba 72mm, 62mm atd.
S polarizací je fotografie sytější, zejména prvky jako listí, obloha a voda. Také snižují výskyt jasných oblastí, které diváka odvádí od hlavního předmětu snímku.
Tipy pro kompozici
- V jaké poloze fotit motýla? S rozevřenými křídly? Se složenými křídly? Čelně? Z profilu? Odpověď zní: jakkoliv! Všechny tyto pózy fungují. Chcete-li fotit z profilu, snažte se dostat snímač fotoaparátu rovnoběžně s křídlem, čímž zlepšíte hloubku ostrosti.
- Snažte se nemít subjekt přímo uprostřed snímku. Snažte se mít na jedné straně negativní prostor; využijte buď zlatý řez nebo „třetinky“. Když se díváte do hledáčku nebo na LCD displej, přiložte si v hlavě přes obraz piškvorkovou síť a subjekt umístěte do jednoho z jejích čtyř vnitřních křížení. Fotoaparáty Olympus a OM SYSTEM vám to mohou usnadnit tím, že síť zobrazí samy. Já ji používám také, v červené barvě.
- Udělejte snímek na výšku i na šířku.
- Prohlédněte okraje snímku a ujistěte se, že na nich nejsou vidět potenciálně rušivé prvky.
- Kompozici můžete sestavit podle hlavní linky, středobodu, vzorce či textury, nebo tak, aby šlo snímek „číst“ zleva doprava.
- Snímky komponované tak, aby je šlo „číst“ zleva doprava, mají silnější příběh a lepší dopad.
Nastavení fotoaparátu
- Odpozorujte rychlost (tempo a rytmus), s níž se motýl pohybuje, a podle toho nastavte rychlost závěrky. Pokud motýl právě sosá z květu, 1/100 obvykle postačí, ale na motýly v letu doporučím rychlost závěrky 1/1000, 1/2000 nebo i víc.
- Ruční režim je nejlepší, jelikož můžete nastavit rychlost závěrky i světelnost.
- Režim s prioritou clony vám umožní nastavit světelnost jak kvůli pozadí, tak kvůli hloubce ostrosti samotného motýla.
- Režim s prioritou clony vás nechá nastavit rychlost závěrky třeba na 1/1000, a následně z expozičního trojúhelníku dopočítá ideální světelnost. To se může hodit za soumraku, kdy světla rychle ubývá, ale za slunného poledne se s prioritou závěrky často nepracuje moc dobře: Když nemůžete nastavit světelnost, roste vám riziko, že pozadí vyjde příliš rušivé.
- Zkontrolujte si histogram (já ho vždycky používám v živém náhledu, takže můžu upravit scénu před tím, než ji vyfotím). Exponujte vpravo, ale vyhněte se jasným oblastem, tedy přeexponovaným místům, kde nezabíráte žádné detaily.
TIP: Snažte se motýla fotit rovnoběžně se snímačem fotoaparátu – výrazně tím zlepšíte hloubku ostrosti
Co má vliv na hloubce ostrosti:
- Ohnisková rovina – pokud je zadní strana fotoaparátu pod úhlem a vy zaostříte na určitý bod, bude ohnisková rovina svírat stejný rovnoběžný úhel jako zadní strana fotoaparátu.
- Vzdálenost k subjektu – čím blíže jste k subjektu, tím menší hloubku ostrosti máte k dispozici.
Přiblížení. Pro technické povahy “The subject magnification has more impact on the DoF than the aperture. The DoF varies with the square of the magnification, and proportionally with the aperture”
- Ohnisková vzdálenost – širokoúhlý objektiv má velkou hloubku ostrosti; zatímco teleobjektiv ji má velmi malou.
- Světelnost – vysoká světelnost dává velmi malou hloubku ostrosti; malá světelnost dává velkou hloubku ostrosti.
TIP: Prozkoumejte "wabi sabi": Hledání krásy v nedokonalosti. Jak motýli stárnou, jejich křídla ztrácí barvu a hladkost. Wabi sabi je koncept z japonského pojetí krásy estetiky. Je to přístup k životu založený na nacházení krásy v nedokonalostech života a klidném přijímání přirozeného koloběhu růstu a úpadku. Ti, kdo praktikují wabi sabi, pohlíží na svět nejen rozumem, ale i srdcem. Wabi sabi je reakcí na krásu, která odráží skutečnou povahu věcí tak, jak jsou. Lesu nezáleží na tom, jaký máte účes. Hory se nesesunou, pokud vás v práci nepovýší. Řeky tečou dál bez ohledu na to, kolik máte fanoušků na sociálních sítích, jakou máte výplatu nebo jak jste oblíbení. Květiny stále kvetou, ať už děláte chyby, nebo ne. Příroda prostě existuje, a vítá vás takové, jací jste.
„Máme se dívat na jarní kvítí jen, když je nejvíc rozkvetlé, nebo na měsíc jen, když je noc dokonale jasná? Krása se neskrývá jen v tom, co je veselé, dokonalé nebo na první pohled nápadné.“
Zestárlí, omšelí a unavení motýli se mi líbí stejně jako vrásky od smíchu a starostí v lidských tvářích. Modré babočky a modrásci morfoví ukazují svou skutečnou modrou krásu právě na konci života, i když už jsou poněkud omšelí a unavení.
TIP: Zkuste to s bleskem!
- S bleskem můžete použít rychlejší závěrku, což vám umožní zastavit čas na snímku (pohyb motýlů nebo vítr, který rozfoukává květ, na němž se motýl nachází).
- Většinou používám doplňkový blesk k osvětlení subjektu bez toho, že by pozadí příliš ztmavlo. Pozadí mám raději zelené nebo barevné.
- Blesk lze také využít ke zvýraznění subjektu na černém pozadí. Dělávám to tak, že blesk vypnu, pomocí nastavení dosáhnu černého rámečku, a poté blesk zapnu k nasvětlení subjektu. (Používám ruční nebo ruční FP režim.) Pro technické povahy: „Intenzita blesku se řídí zákonem převrácených čtverců. Ten platí pro fyzikální veličiny, jejichž intenzita v daném bodě je úměrná převrácené hodnotě druhé mocniny vzdálenosti od zdroje.“ Zákon převrácených čtverců platí pro mnoho různých jevů. Fotografům se hodí zejména k vysvětlení toho, proč jsou vzdálená pozadí často černá nebo alespoň o hodně tmavší, když je náš subjekt oddělen od pozadí. www.picturecorrect.com/photography-lighting-the-inverse-square-law
- Pokud používáme blesk, většinou je to náš Olympus FL-700WR s difuzérem AKdiffuser.com. Máme také Olympus STF-8 Twin Macro blesk. Oba jsou odolné vůči nepřízni počasí (prachu, stříkající vodě a mrazu) a oba lze synchronizovat s těly Olympus a OM SYSTEM pro snadné skládání makra.
TIP: Vyzkoušejte bracketing ostření nebo skládané makro
Raději mám skládané makro jako vestavěnou možnost fotoaparátu, protože:
- Výsledky vidím okamžitě na displeji fotoaparátu a vím, jestli se mi to "povedlo".
- Dokážu tak udělat fotografii, kde pozadí vypadá nerušivě, jako by mělo světelnost kolem f3.5 až f5, zatímco subjekt vypadá spíš na světelnost f11 nebo f18 (nebo i víc, jelikož skládané makro může mít hloubku ostrosti vyšší, než kolik se dá dosáhnout jediným snímkem).
- Málokdy potřebuji víc než f15, takže bracketing ostření používám sotva tak ze 2 %.
- Raději dělám skládané makro pomocí vestavěné funkce, kromě situací, kdy mám hodně velké přiblížení a chci přesto zachytit hmyz nebo subjekt ostře v celé jeho hloubce.
- Poznejte svůj subjekt, jeho pyl i jeho oblíbené květiny. Najisto můžete motýly zachytit, pokud budete hlídkovat kolem květin, které mají rádi. (K tomu ale budete muset trochu plánovat a studovat.) Pomůže vám to v mnoha ohledech. Dostanete se tak k těm správným květinám, a pokud chcete fotit brzy ráno, můžete nejlepší květiny navštívit jako první.
- Motýli a můry prochází při vývinu procesem zvaným metamorfóza (řecky proměna nebo změna tvaru). Vajíčka jsou kladena na rostliny a housenka jen jí a jí (znáte knížku „Tuze hladová housenka“?). Některá vajíčka nejsou větší než špendlíková hlavička. Vylíhne se housenka, která většinu času jen jí. Postupně doroste do zhruba stonásobné velikosti, přičemž několikrát svlékne kůži. Nakonec housenka přestane jíst, ohne se do tvaru „J“ a stane se z ní kukla (pupa). V kukle dochází k velkým změnám. Z kukly se vylíhne dospělý motýl. Zatímco úkolem housenky bylo jíst, úkolem motýla je se rozmnožit. Většina dospělců žije jen pár týdnů (i když někteří se stěhují a někteří hibernují).
- Zasaďte rostliny, zvykněte si na plevel a vynechte pesticidy. I jen pár květináčů fenyklu nebo plaménku přede dveřmi vám zajistí slušné množství fotografických příležitostí. Jedno staré přísloví říká: „Nehoňte se za motýly – dejte si do pořádku zahradu a oni přiletí k vám.“ Pokud máte zahradu, přidejte se k akci „května bez sekaček“ (No Mow May); nejlépe si to i napište na ceduli na trávník. Opylovačům to v jarních měsících velmi pomůže. Pokud zahradu nemáte, přimluvte se za květen bez sekaček na obecním úřadě, u sousedů, na bytovém sdružení apod. I malá část trávníku, která zůstane neposečená, hodně pomůže. Od roku 1976 poklesly stavy motýlů o 80 %.
Nahoře uprostřed: Housenka motýla monarchy na klejiše
Vpravo nahoře: Klejicha nasazuje do semen
Vlevo dole: Morač, jeden z mnoha hostitelů otakárků
Dole uprostřed: housenka otakárka na fenyklu
Vpravo dole: housenka otakárka zblízka
Navštěvujte parky ve svém okolí, zejména brzy ráno, kdy je chladněji a motýli mívají orosená křídla. Navštivte i motýlí centra a zahrady. Motýli jsou studenokrevní a potřebují sluneční svit k udržení teploty křídlového svalstva. Můžete ale fotit, i když je zataženo. Doporučuji nefotit za silného větru, kdy je velmi těžké získat dobrou ostrost snímků. Motýli k letu potřebují tělesnou teplotu alespoň 30 stupňů. Motýli se v chladnějším počasí sluní, aby se zahřáli. Naproti tomu můry (z nichž mnoho létá v noci a nemohou se zahřát na slunci) vyvíjí svalové teplo tím, že se třesou nebo vibrují. Řada z nich má také „chloupky izolující teplo“, které jim pomáhají udržovat teplo.
Chovejte se ke svým subjektům s úctou a focení si užijte. Když fotíte volně žijící živočichy, nikdy je kvůli snímkům nestresujte; nestojí to za to. „Příběh o Tuze hladové housence je o naději. Stejně jako ta malá housenka, i ty jednou vyrosteš, roztáhneš křídla a odletíš do budoucnosti.“ – Eric Carle Není těžké se ve fotografii zlepšit. Prostě hodně foťte, choďte na kurzy a workshopy. Jestli z vás jednou bude špičkový fotograf, kdo ví? Ale když budete pravidelně fotit, učit se a sbírat zkušenosti, určitě budete za rok lepší než letos. Vždy se můžete zlepšit. „Co když ta změna, do které se ti nechce, je ta, která ti dá křídla?“ „Obdivujeme krásu motýlů, ale málokdy přemýšlíme o tom, kolika změnami museli projít, než té krásy dosáhli.“ – Maya Angelou
Lidé se mě často ptají, proč máme tolik hmyzu a havěti na zahradě, a jak jsme k tomu přišli. Nepoužíváme pesticidy, držíme „květen bez sekaček”, sázíme květiny, bylinky, letničky a trvalky, , and our yard is certified by the [National Wildlife Federation] (https://www.nwf.org/CertifiedWildlifeHabitat)
Ve státě Connecticut žije celkem 120 druhů motýlů, z toho 33 hojných. Také je tu přes 400 druhů můr, včetně několika velmi hezkých jako martináč měsíčitý, martináč promethejský nebo lišajů, kteří připomínají kolibříky. Můry bývají méně barevné, podsaditější a víc „chlupaté“. Odpočívají s rozevřenými křídly. Motýli jsou barevnější, hladší a štíhlejší, křídla většinou při přistání zavírají.
„Budování divoké zahrady pro ptáky, motýly a další volně žijící živočichy z okolí je zábavné, naplňující a pro zvířata je to velká pomoc. Je to snazší, než to vypadá. Vaše divoká zahrada by měla mít:
- Potravu: Rostliny běžné v dané oblasti poskytují potravu různým druhům volně žijících živočichů. Přírodní potravu můžete doplnit krmítky.
- Vodu: Každé zvíře potřebuje vodu k životu. Některá zvířata se v ní také koupou nebo rozmnožují.
- Úkryt: Volně žijící živočichové potřebují místa, kde se ukryjí za špatného počasí nebo před dravci. Dravci zase v těchto místech loví.
- Místa k výchově mláďat: Volně žijící živočichové potřebují různé přírodní zdroje k rozmnožování a ochraně a výživě mláďat.
- Udržitelné postupy: Udržujte zahradu přirozenými postupy, aby její půda, vzduch a voda zůstaly zdravé a čisté.
Závěrem… Mám ráda pareidolii (spatřování povědomých tváří a tvarů v náhodných scénách), takže se mi zalíbili tihle poletující otakárci, jejichž stíny na zemi připomínaly srdíčka. EM1 Mark III Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100mm F4 IS PRO Lens 1/5000 F4 ISO 800
Mějte s motýlem trpělivost. Fotografie je o cestě za snímkem. Jako začátečník možná nebudete mít každý snímek dost dobrý, ale to nevadí. S přibývajícími zkušenostmi se zlepšíte. „Motýlem se nestanete jen tak, když se jednoho dne vzbudíte. Růst je proces.“ – Rupi Kaur „Metamorfóza vždycky byla pro umělce ztělesněním změny. Představte si, kdybyste mohli být dnes housenkou, zítra motýlem.“ – Louie Schwartzberg