Here you will find an ever increasing range of articles covering technique and tips on using our cameras and lenses.
Autor: Fotograf OM SYSTEM Tibor Molnar
Ať už s fotografováním začínáte, nebo jste zkušený profesionál, pravděpodobně jste již slyšeli o pravidle expozičního času, který by se měl rovnat převrácené hodnotě ohniska objektivu. U krátké ohniskové vzdálenosti, jako je 50 mm, není 1/50 s. příliš velký problém. Jakmile se ale dostanete k teleobjektivům s dlouhými ohnisky bude to vyžadovat výrazně kratší časy. S ohniskem 600 mm se mnohdy na odpovídající hodnotu času (v tomto případě 1/600 s.) nedostanete kvůli horším světelným podmínkám. S prvotřídním stabilizátorem obrazu však není vůbec žádný problém udržet z ruky i výrazně delší časy.
Díky pokrokům ve stabilizaci obrazu (IS) ve fotoaparátech a objektivech lze toto pravidlo porušit. Měl jsem příležitost vyfotografovat několik nádherných ptáků v Ekvádoru fotoaparátem OM SYSTEM OM-1 Mark II v kombinaci s objektivem M. Zuiko ED 150-600 mm f/5-6,3. Oba mají vestavěný stabilizátor obrazu, přičemž OM-1 Mark II nabízí kompenzaci až 8,5 EV. Výsledkem je o 8,5 stupně nižší rychlost závěrky pro nerozmazaný snímek ve srovnání se snímkem bez kompenzace. Teď vás asi zajímá, jak toho můžeme využít pro lepší snímky ptáků. Zde je několik tipů, které považuji za nesmírně užitečné, ale mluví se o nich jen zřídka.
Nebojte se použít nízkou rychlost závěrky
Může to znít děsivě. Všichni jsme už někdy fotili s představou, že se nám podařil dokonalý záběr, ale místo toho byla fotografie velmi měkká nebo rozmazaná. Stabiliazce obrazu není dokonalá, ale když víte, že můžete snížit rychlost závěrky, pomůže vám to kompenzovat a použít nižší hodnoty ISO. Snížení ISO pomáhá získat ostřejší snímek, méně zrnitosti a více detailů. Nižší rychlosti závěrky pomáhají s ISO, ale pokud chcete zmrazit pohyb, například při pořizování leteckých snímků, není to správné řešení. Použití nízké rychlosti závěrky je určeno pro situace, kdy potřebujete více světla.
Všichni se snažíme o krásný snímek ptáka v letu, s křídly zamrzlými od špičky ke špičce. V méně ideálních situacích však musíme pracovat s tím, co máme k dispozici. Fotografování ptáků je vždy o dávání a braní, o práci s prostředím, které nelze nikdy změnit.
Znáte své přijatelné ISO
Během mého pobytu v Ekvádoru se většina objektů často nachází v lesích nebo ve stínu. V těchto situacích je často nutné zvýšit nastavení ISO, ale pomáhají zde nižší časy závěrky. Posuďte situaci a zjistěte, jaké ISO je pro vaše fotografie přijatelné. Ať už je vaše maximum jakékoliv, začněte s ním. Nyní snižte rychlost závěrky na hodnotu, kterou potřebujete k dosažení správné expozice. Cílem je nepřekročit maximální přijatelnou hodnotu ISO. Pokud vím, že budu muset snímek oříznout, bude moje maximální ISO mnohem nižší než u fotografie, u které vím, že ořez bude minimální. To vše samozřejmě závisí na preferencích a situaci.
Využijte sekvenční snímání
Nyní, když znáte maximální hodnotu ISO a snížili jste rychlost závěrky pro správnou expozici, můžete fotografovat. Co když je ale rychlost závěrky opravdu nízká? V tomto případě vám může pomoci sekvenční snímání. Nepořizujte pouze jednu fotografii za druhou. Pomalé, kontrolované série jsou vaším přítelem.
OM-1 Mark II nabízí 10 snímků za sekundu (120 snímků za sekundu s el. závěrkou), což bohatě stačí k pořízení pěkných sérií. Používání sériových snímků vám často pomůže získat větší šanci na ostrý snímek. Pokud pořídíte 2sekundovou sérii 20 snímků kolibříka u krmítka, můžete mít řekněme při rychlosti 1/200 ostrých jen několik snímků, ale je větší šance, že ho zachytíte v okamžiku, kdy se zastaví, než při pořizování jednotlivých snímků.
Křídla samozřejmě nebudou zmražená, ale když je pozdní odpoledne a světlo je téměř pryč, je to jediný způsob, jak získat snímek bez opravdu vysoké citlivosti ISO. Nezapomeňte, že efekt rozmazání křídel může ukázat pohyb, takže vždy pracujte s tím, co vám situace umožní.
Udělejte si „bezpečnostní snímky“
Co když pták sedí? Máte čas upravit nastavení a najít ideální expozici. Může být lepší? Kdo ví, ale pokud máte příležitost, využijte ji. Měl jsem malé okénko mezi stromy, abych vyfotografoval tukana rudozobého. Naštěstí seděl, ale bylo obtížné získat dostatek světla. Při plném ohnisku 600 mm objektivu M. Zuiko ED 150-600 mm f/5-6,3 jsem se mohl dostat dostatečně blízko, ale měl jsem vysoké ISO.
Udělal jsem sérii snímků, podíval se a zjistil, že mám několik snímků, které se mi líbí. A jelikož jsem měl čas na úpravu, snížil jsem ISO o několik stupňů a pak i rychlost závěrky, abych to kompenzoval. Poté jsem znovu pořídil několik snímků, dokud jsem neměl snímek, se kterým jsem byl spokojen. Opakujte a opakujte. Bezpečný záběr znamená nejprve pořídit snímek a pak se snažit o výhodnější nastavení nebo dokonce polohu.
Možná je nastavení skvělé, ale vy chcete být trochu blíže k objektu. Stejný princip, pořídit záběr, který se vám líbí, a dostat se o něco blíž, opakovat. S tukanem jsem se dokázal dostat pod své maximální ISO, což vyžadovalo fotografování při 1/320 na 600 mm a z ruky.
Díky technologickému pokroku, jako je stabilizace obrazu a nízká hmotnost, vás fotoaparát OM-1 Mark II ve spojení s objektivem M. Zuiko ED 150-600 mm f/5-6,3 již neomezuje na stativ a vysoké rychlosti závěrky. Věříme, že vám tyto tipy pomohou otevřít nové možnosti pro chvíle, kdy se setkáte s náročnými podmínkami, a pomohou vám zlepšit celkovou kvalitu fotografování.
Comments