Here you will find an ever increasing range of articles covering technique and tips on using our cameras and lenses.
Superteleobiektywy OM SYSTEM — nowe M.Zuiko Digital ED 150-600 mm F5,0–6,3 IS oraz M.Zuiko Digital ED 150–400 mm f4,5 TC 1,25X IS PRO — to kompaktowy, łatwy do przenoszenia sprzęt, który zapewnia niesamowity zasięg. Do tego oba urządzenia oferują zaawansowaną stabilizację obrazu i mają solidną konstrukcją odporną na wodę, co czyni je świetnym wyborem dla każdego, kto chce uzyskać bardziej intymne obrazy dzikiej przyrody. Jednak do robienia oszałamiających zdjęć superteleobiektywem potrzeba czegoś więcej niż odpowiedni sprzęt. Oto kilka krótkich wskazówek, które pomogą Ci uzyskać ostrzejsze i lepsze zdjęcia przy użyciu tych fantastycznych obiektywów.
Gotowość i szybkość
Jednym z największych wyzwań w fotografii przyrodniczej jest uchwycenie szybko poruszających się obiektów. Zasięg superteleobiektywu sprawia, że nawet najmniejsze ruchy, które mogłyby wpłynąć na ostrość Twojego zdjęcia, mają jeszcze większe znaczenie. Nieważne, czy fotografujesz orła startującego do lotu, czy łasicę sunącą po śniegu, krótki czas otwarcia migawki jest kluczowy dla uchwycenia akcji i uniknięcia rozmycia ruchu.
Celuj w czas otwarcia migawki nie dłuższy niż 1/800 sekundy, z reguły nawet 1/1000 sekundy lub krótszy. W zależności od dostępnego światła i szybkości ruchu obiektu wartość ISO może wymagać kilkukrotnego dostosowania, ponieważ bez tego zdjęcie nie uda się przy takim czasie otwarcia migawki. Podczas poszukiwania obiektów warto mieć czułość ISO ustawioną na Auto, aby uniknąć konieczności szybkich zmian w ostatniej chwili. Pozwoli to skupić się przede wszystkim na uchwyceniu obrazu, a następnie dopracować ustawienia (jeśli spotkanie z obiektem potrwa wystarczająco długo, aby w ogóle było to możliwe).
Przemyślany wybór przysłony
Choć krótki czas otwarcia migawki jest kluczowy dla uchwycenia akcji, wybór przysłony również ma istotny wpływ na ostateczny efekt. Fotografowanie z jak najszerszą przysłoną w każdej sytuacji bywa kuszące, gdy zależy nam na krótkim czasie otwarcia migawki, ale istnieją okoliczności, w których nieco węższa przysłona może dać lepszy efekt.
Zwierzę o większej głębi, np. łosia z dużym porożem, lepiej jest fotografować nieco węższą przysłoną, aby większa część poroża była wyostrzona. Ważne jest, aby nie przesadzić, ponieważ zachowanie zmiękczonego tła (poprzez płytką głębię ostrości) zawsze jest ważne dla sugestywności portretów zwierząt. Najniższa możliwa wartości przysłony faktycznie jest na ogół najlepszym podejściem, ale nie zakładaj, że za każdym razem tak będzie.
Cierpliwość i uważność
Użycie superteleobiektywu bywa jak magiczna sztuczka: niekiedy natychmiast zyskujesz bliskie i osobiste spojrzenie na zwierzę, które zazwyczaj widzisz z dużej odległości. To może sprawić, że utkniesz ze wzrokiem w wizjerze, patrząc z zachwytem na piękno i detale zwierzęcia, ale umkną Ci niektóre z najbardziej fotogenicznych momentów. Pamiętaj, że takie czynniki, jak światło oraz obecność lub interakcja innych zwierząt, są dynamiczne. Odłożenie aparatu i po prostu obserwowanie sceny bywa najlepszą metodą twórczego korzystania z długiego obiektywu, ponieważ pomaga na nowo wybrać kadr i skupić się na nieustannie zmieniającym się zachowaniu zwierząt przed Tobą. Gdy koncentrujesz się na wizjerze, możesz pominąć więcej okazji niż faktycznie uchwycisz, dlatego lepiej stale obserwuj, co dzieje się wokoło.
Niezwykle wszechstronne superteleobiektywy OM SYSTEM oferują nieskończone możliwości fotografowania obrazów dzikiej przyrody z poszanowaniem naturalnej przestrzeni zwierząt. Stosując opisane tutaj trzy proste wskazówki, będziesz na dobrej drodze do robienia ostrzejszych i bardziej sugestywnych zdjęć teleobiektywami, a jednocześnie zyskasz większą twórczą swobodę w terenie. Pamiętaj również, aby w miarę możliwości fotografować z dołu i zapewnić jak największą odległość między obiektem a jego tłem. Pozwoli Ci to skontrastować ostrość obiektów z miękkością tła bokeh. A teraz... ruszaj w teren i baw się dobrze!
Comments