Here you will find an ever increasing range of articles covering technique and tips on using our cameras and lenses.
Jeśli chodzi o fotografię macro, nasze myśli łatwo dryfują w kierunku ciepłej pory roku oraz owadów, roślin i grzybów. Po obfitości lata i jesieni przystosowanie się do nowej pory roku może być wyzwaniem, a oczywiście fotografowanie zimą jest trudniejsze ze względu na warunki pogodowe. Postanowiłam jednak potraktować to jako wyzwanie i okazję do rozwoju technicznego oraz zdobycia nowego spojrzenia na fotografię i naturę. Nie chcę rezygnować z mojego ukochanego hobby tylko dlatego, że jest zima! Uszczelniony sprzęt pozwala mi fotografować w każdych warunkach atmosferycznych!
- Przygotuj się: Twój sprzęt jest odporny na warunki atmosferyczne i wytrzyma zimno – Ty też powinieneś/ powinnaś.
Prawdopodobnie najbardziej wymagającym aspektem zimowej makrofotografii są zimno i warunki pogodowe. Podobnie jak w fotografii przyrodniczej, pogoda jest nieprzewidywalnym elementem, na który nie mamy wpływu. Możemy się tylko dostosować. Dzięki uszczelnionemu aparatowi OM-5 i obiektywom nie trzeba martwić się o sprzęt; muszę tylko dbać o siebie i utrzymywać ciepło! Szczególnie w przypadku makrofotografii często jestem w bezruchu, kucam lub klękam na ziemi. Wymaga to upewnienia się, że wilgoć i zimno nie przenikają przez odzież. Utrzymywanie głowy, rąk oraz stóp w cieple i suchości jest niezbędne.
Najbardziej wrażliwe na zimno są moje dłonie. Aparat jest bardzo zimny, a jeśli używasz statywu, staje się tak samo zimny jak otoczenie. Często wkładam podgrzewacze do rąk w rękawiczki. Dobrym pomysłem jest również posiadanie dodatkowej suchej pary na wypadek ich zamoczenia, na przykład przez śnieg. Obsługa aparatu w rękawiczkach może być nieco utrudniona. Możesz zaprogramować funkcje aparatu do różnych przycisków, aby dopasować je do swojego stylu fotografowania. Dostosuj ustawienia aparatu tak bardzo, jak to możliwe, już w domu. Nie zapomnij zabrać zapasowych baterii i trzymaj je w kieszeni blisko ciepła swojego ciała.
- Różne etapy zimy: Wykorzystaj późnojesienne grzyby i rośliny – to niesamowite, co możesz znaleźć późną zimą.
Nadejście zimy zaskakuje również przyrodę – można znaleźć fantastyczne obiekty macro, które pokrywają się pierwszym śniegiem. Późnojesienne grzyby i roślinność stanowią piękny kontrast dla zimowych zdjęć. Czy wiesz, że gdy zimowy śnieg topnieje wczesną wiosną, możesz dostrzec pierwsze tegoroczne grzyby? Na tym zdjęciu grzyb rosnący na pniu drzewa wygląda promiennie w szarości marca. Szerszy widok i większą głębię ostrości uzyskałam, używając obiektywu 30mm F3.5 Macro i funkcji Focus Stacking w aparacie OM-5.
Innym sposobem na wykorzystanie wczesnozimowych okazji jest uchwycenie resztek roślin pokrytych szronem – ożywione pięknymi kryształkami lodu wyglądają niesamowicie! Funkcja HighRes Shot (80 Megapikseli) odkrywa szczegóły poszczególnych kryształków lodu. Mróz jest czarującym cudem natury. Delikatne kryształki lodu tworzą się na powierzchniach takich jak trawa, liście i gałęzie, gdy wilgoć w powietrzu zamarza bezpośrednio bez fazy ciekłej.
- Czy zima to tylko biel? Jak dodać kolor i ciepło do zimowych makrofotografii.
Zimą krajobraz jest zazwyczaj dość bezbarwny, ale im bardziej zagłębisz się w świat macro, tym bardziej kolorowa może stać się sceneria. Mech pozostaje tak samo zielony jak latem, a porosty mogą mieć na przykład odcienie jaskrawej pomarańczy. Możesz także kreatywnie wykorzystać różne światła LED, delikatne odcienie zachodu słońca lub ciepłe światło latarni, aby dodać przytulnej atmosfery. Na tych zdjęciach ciepłe odcienie zachodzącego słońca nadają tłu blasku. Zastanawiasz się, jak powstały te "cienie" na kępach mchu? W rzeczywistości są to skupiska na pierwszym planie, które pozostały w nieostrym obszarze przed punktem ostrości, a długa ogniskowa obiektywu 90mm F3.5 Macro IS PRO sprawia, że wyglądają jak cienie. Spróbuj sam!
Mchy to odporne rośliny, które opracowały sposoby adaptacji do niskich temperatur. Mogą kontynuować fotosyntezę w niższych temperaturach niż wiele innych roślin, co pozwala im zachować zielony kolor.
- Te Płatki Śniegu: Jak uchwycić płatki śniegu?
Czy wiesz, że płatki śniegu występują w kształcie talerza, gwiazdy i w różnych innych formach, prawie zawsze mają sześć rogów lub rozgałęzień i nie ma dwóch identycznych płatków śniegu? Płatki śniegu są również niezwykle małe, mają zaledwie kilka milimetrów średnicy, więc ich uchwycenie wymaga ekstremalnego powiększenia. Obiektyw M.Zuiko 90mm F3.5 Macro IS PRO jest najlepszym wyborem do fotografowania płatków śniegu. Oferuje 2-krotne powiększenie, a z telekonwerterem MC-20 nawet 4-krotne.
Przy takich powiększeniach potrzebny jest mocny stabilizator – nawet najmniejszy ruch jest znaczący na tych poziomach. Stabilizator obiektywu 90mm F3.5 Macro IS PRO, wraz ze stabilizatorem korpusu Sync-IS aparatu OM-5, jest niezbędny do ręcznego wykonywania makrofotografii. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze większą stabilność, przygotuj mały statyw, który pozwoli ci zbliżyć się do obiektu, nawet na poziomie gruntu.
Kiedy spaceruję w plenerze, chcę również dowiedzieć się więcej o obiektach i zjawiskach, które fotografuję i obserwuję. Zima to wyjątkowy czas dla fotografa – daje możliwość obserwowania natury ze świeżej perspektywy. Zwykłe rzeczy wydają się cudowne w świecie macro, nawet zimą. To bardzo inspirujące. Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom rozpoczniesz własną zimową przygodę! Do zobaczenia na zewnątrz!