Complete the form below to create your account

This will be your public name in the community
We need this to keep you informed about your account

Mandatory data.

Why you'll love MyOMSYSTEM

All members get access to exclusive benefits:

  • Member community
  • Register products
  • Extended warranty
  • Monthly newsletter

Porady i wskazówki dotyczące makrofotografii

Cześć! Tu Geraint z kilkoma poradami i wskazówkami!

Zima to dość trudny okres dla nas, makrofotografów, ponieważ nasze ulubione owady i kwiaty zniknęły, a znalezienie interesujących obiektów jest coraz trudniejsze.

Na tym blogu przedstawię moje ulubione obiekty do fotografowania, mając nadzieję, że pomoże Ci to w poszukiwaniu zimowych inspiracji. Wybierzmy się razem w plener! Aby zimowe fotografowanie stało się przyjemnością, wystarczy ciepło się ubrać i zabezpieczyć przed wilgocią.

Do niezbędnego wyposażenia należy termos i kilka (mnóstwo!) ciastek.

Maleńkie grzybki

OM-D E-M1 Mark III, M.Zuiko 60mm Macro; 17 ujęć z ręki z funkcją focus stacking 1/250, F4.5, ISO 250, lampa błyskowa FL900R, dyfuzor Cygnustech

Grzyby można spotkać nie tylko jesienią! Zimą zajrzyj między opadłe gałęzie i zwalone pnie, przeszukaj ogrodowe żywopłoty, a odkryjesz fascynujący świat maleńkich grzybów.

Ze względu na miniaturowe rozmiary tych wspaniałych obiektów potrzebny będzie dodatkowy sprzęt.

Poza aparatem (obecnie jest to wspaniały OM-1) i moim ukochanym obiektywem macro Olympus 60mm, używam również pierścieni pośrednich i konwertera macro Raynox DCR-250 – czasami wszystkiego naraz. Pierścienie pośrednie zmniejszają ilość światła, dlatego sugerowałbym zastosowanie lampy błyskowej lub LED, aby zachować piękne światło i wysoką jakość obrazu.

Przy tak dużych powiększeniach głębia ostrości jest bardzo ograniczona, dlatego w celu jej zwiększenia zalecam zastosowanie funkcji focus stacking lub bracketingu ostrości. Jeśli to dla Ciebie nowość, to właśnie teraz jest najlepszy czas, aby poćwiczyć z obiektami, które nie uciekną, nie odlecą ani nie będą trzepotać skrzydłami.

Tryb manualny aparatu daje nam pełną kontrolę nad ekspozycją, dlatego najczęściej w ten sposób wykonuję zdjęcia w dużym powiększeniu.

Zazwyczaj używam czasu otwarcia migawki od 1/250 do 1/50, w zależności od dostępnego światła i decyzji twórczych. Przysłona obiektywu pozwala kontrolować głębię ostrości i światło zastane. Przy dużych powiększeniach fotografuję z przysłoną od F4 do F7.1. Powyżej F7.1 zauważam dyfrakcję, która pogarsza ostrość obrazu z powodu stosowania pierścieni pośrednich. Jednak bez pierścieni pośrednich mogę spokojnie fotografować z przysłoną F10. Każdy ma własny poziom tolerancji na takie rzeczy, więc najlepiej jest poeksperymentować i znaleźć swoje parametry.

OM-1, M.Zuiko 60mm Macro, pierścienie pośrednie, lampa błyskowa FL900R, dyfuzor Cygnustech; 8 ujęć z funkcją focus stacking 1/125, F6.3, ISO 400

Spędź trochę czasu ze swoimi obiektami, poszukaj ciekawych momentów, które opowiedzą jakąś historię. Powyższe zdjęcie zrobiłem w swoim ogrodzie. Po zauważeniu maleńkiego skoczogonka, zbliżającego się do grzyba, przystanąłem i czekałem w nadziei, że zatrzyma się on na chwilę, abym mógł zrobić zdjęcie. To niesamowite, jak wiele może się wydarzyć na gnijącym liściu!

OM-1, Olympus 60mm Macro, pierścienie pośrednie, FL900R, dyfuzor Cygnustech 1/125, F6.3, ISO 320

Ślimaczek z miniaturowym grzybkiem. Zastosowanie lampy błyskowej i naturalnego podświetlenia pozwala uzyskać piękne rozmycie obrazu oraz dużą dramaturgię zdjęcia. Przytrzymując przycisk podglądu głębi ostrości na OM-1 podczas zbliżania aparatu do ślimaka, mogę dostrzec punkt, w którym osiągam maksymalną głębię ostrości. Dzięki temu wiem, kiedy nacisnąć spust migawki i osiągnąć wystarczającą głębię ostrości w pojedynczej klatce.

Deszczowe dni mogą okazać się wspaniałe dla makrofotografii, ponieważ przy takiej pogodzie mikroświat wygląda zupełnie inaczej. Praktyczna wskazówka uważaj na sprzęt, jeśli nie jest szczelny. Wyjście na zewnątrz tuż po deszczu może zaowocować wspaniałymi zdjęciami.

E-M1 Mark III, Olympus 60mm, FL900R, dyfuzor Cygnustech; 8 ujęć z funkcją focus stacking 1/50, F8, ISO 400

Mchy i ich sporofity to genialne obiekty do fotografowania! Moją uwagę przykuła piękna symetria i krople wody. Ustawienie aparatu poniżej obiektu sprawia, że wydaje się on duży i okazały. W kroplach deszczu odbija się las, ale również dyfuzor mojej lampy błyskowej, przez co wyglądają jak upiorne oczy!

Szukanie nowych sposobów na przedstawienie obiektów sprawia mi ogromną frajdę. Zauważyłem te grzyby w swoim ogrodzie i zacząłem analizować różne kąty oraz układy kadru. Krople deszczu stworzyły fascynujący obraz! Położyłem się na ziemi jak ślimak i zrobiłem 26 ujęć w celu uzyskania dużej głębi ostrości. Zabawa i eksperymentowanie ze zdjęciami bez obawy o popełnienie błędu pozwalają rozwijać się twórczo i pokazywać świat w nowy sposób, który jest unikalny dla każdego z nas.

Skoczogonki i małe organizmy!

OM-1 Mark III, M.Zuiko 60mm, FL900R, dyfuzor Cygnustech; 8 ujęć z funkcją focus stacking 1/50, F8, ISO 400

Mierzące około 2–3 mm skoczogonki dobrze się ukrywają, ale świetnie wychodzą na zdjęciach! Są to jedne z moich ulubionych stworzeń na świecie i mam nadzieję, że Tobie spodobają się tak jak mnie.

Szukaj ich uważnie wśród zwiędłych liści i gnijących roślin, wypatruj (uroczych) ruchomych plamek! Eksperymentuj z różnymi kątami patrzenia, aby opowiedzieć ich historię! Patrząc z góry, uzyskujemy perspektywę lotu ptaka! Ujęcie z niewielkiej odległości pozwala dostrzec żyłki w liściu, co daje poczucie skali.

Kiedy ustawimy aparat równolegle do obiektu, stworzymy separację pomiędzy obiektem a tłem, dzięki czemu będzie się on wyróżniał na zdjęciu. Podobnie robią fotografowie specjalizujący się w ptakach!

Na tym zdjęciu widać uroczego ślimaka i skoczogonka kulistego na konarze porośniętym mchem. Warto uchwycić interakcję między obiektami, ponieważ bardzo wzbogaca to opowieść przedstawioną na zdjęciu. Poświęć swoim obiektom dużo czasu, aby wykorzystać okazje, jakie mogą się pojawić. Przemyśl kadr, uzbrój się w cierpliwość i ciesz się obserwowaniem ich niezwykłego życia.

Podczas fotografowania małych obiektów zachowaj ostrożność – zasady etyczne w makrofotografii (podobnie jak w innych dziedzinach) są bardzo ważne, a wyszukiwanie możliwości fotograficznych jest o wiele lepsze i sensowniejsze niż ich tworzenie.

Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się przydatne i pozwolą Ci cieszyć się makrofotografią również „poza sezonem”. Ciesz się nią, a Twoje zdjęcia będą pokazywać tę radość!

Do zobaczenia!

Prezentowane produkty


About the author

Related Tags

Comments