Authentication - Register

Complete the form below to create your account

This will be your public name in the community
We need this to keep you informed about your account

Mandatory data.

Why you'll love MyOMSYSTEM

All members get access to exclusive benefits:

 • Member community
 • Register products
 • Extended warranty
 • Monthly newsletter

Mój OM-1: Ustawienia niestandardowe – makrofotografia w terenie

Jeśli znasz aparaty z serii OM-D E-M1, bez wątpienia zauważysz wiele podobieństw między OM-1 a jego poprzednikami. Z pewnością zauważysz też pewne zmiany. Nowe przyciski, głębszy uchwyt, całkowicie nowy system menu oraz mnóstwo nowych funkcji i ulepszeń. Kiedy nadszedł czas, aby skonfigurować mój OM-1 do makrofotografii w terenie, sięgnąłem po to, co działało z moim E-M1 Mark II i wprowadziłem kilka zmian, aby skorzystać z ulepszeń nowego aparatu.

Dlaczego warto dostosować ustawienia?

Zanim przejdę do szczegółów moich ustawień macro i przypisania przycisków, chcę podkreślić korzyści płynące z dostosowywania ustawień podstawowych. OM-1 ma cztery niestandardowe pozycje (C1, C2, C3 i C4) na pokrętle trybów. Te niestandardowe tryby mogą być używane do przechowywania ustawień przydatnych w dowolnych sytuacjach. Jestem fotografem macro i używam C1 dla moich podstawowych ustawień macro w terenie, ale możesz użyć trybów niestandardowych dla dowolnego rodzaju ustawień! Każdy tryb niestandardowy można zaprogramować tak, aby działał całkowicie niezależnie od innych. Gdy udasz się w teren, możesz po prostu wybrać odpowiedni tryb niestandardowy. Zaoszczędzi to mnóstwo czasu (i frustracji) oraz zwiększy szanse na sukces. A jeśli obawiasz się przywiązania do ustawień, nie martw się! W miarę odkrywania lepszych, alternatywnych ustawień, możesz w dowolnym momencie dostosować lub zastąpić tryby niestandardowe.

Moje ustawienia C1

W tej sekcji omówię moje ustawienia i modyfikacje, które zmapowałem do C1 na moim OM-1. Ważne, aby pamiętać, że podczas robienia zdjęć macro w terenie zazwyczaj używam obiektywu M.Zuiko 60mm F2.8 Macro i lampy błyskowej zamontowanej na gorącej stopce (z dyfuzorem). Jeśli używasz innego obiektywu lub nie używasz lampy błyskowej, niektóre z tych ustawień będą musiały zostać dostosowane.

Tryb fotografowania: Ręczny

Przed zapisaniem jakichkolwiek ustawień niestandardowych upewnij się, że pokrętło trybu aparatu jest ustawione na "M" dla trybu ręcznego. Aparat będzie zachowywał się tak, jak w trybie ręcznym, gdy jest ustawiony na C1.

Czas otwarcia migawki: 1/100 s

Używanie lampy błyskowej pomaga oświetlić obiekty i zatrzymać ruch przy stosunkowo niskich czasach otwarcia migawki. Mój czas otwarcia migawki wynosi zazwyczaj od 1/50 s do 1/250 s. Odkąd OM-1 poprawił limit czasu otwarcia migawki dla bracketingu ostrości w aparacie (podczas korzystania z lampy błyskowej) do 1/100 s, fotografowanie z prędkością 1/100 ułatwia przechodzenie od pojedynczych zdjęć do zdjęć seryjnych.

Przysłona: F8.0

Obiektywy są zwykle najostrzejsze blisko środka zakresu przysłony. Duże otwory przysłony zmniejszają głębię ostrości i mogą dawać nieco bardziej miękkie rezultaty. Małe otwory przysłony ograniczają światło i wprowadzają ryzyko dyfrakcji, co może negatywnie wpłynąć na jakość obrazu. Lubię zaczynać od F8.0 i dostosowywać w górę lub w dół w razie potrzeby.

ISO: 200

Wartość ISO określa czułość na światło. Niskie wartości ISO są mniej wrażliwe na światło i skutkują mniejszą ilością szumów niż wysokie wartości ISO. Wszystkie aparaty mają jednak własne "bazowe" wartości ISO, które powinny zapewniać najczystsze rezultaty. Bazowa wartość ISO dla OM-1 wynosi 200. Ponieważ używam lampy błyskowej jako wbudowanego źródła światła, zazwyczaj mogę utrzymać ISO na poziomie 200.

Tryb AF Target: Pojedynczy

OM-1 ma mnóstwo punktów autofokusa (dokładnie 1053) pokrywających całą matrycę. Lubię używać najmniejszej opcji trybu docelowego AF, aby naprawdę precyzyjnie ustawić ostrość. Użytkownicy aparatów EM-1X lub E-M1 Mark III będą już zaznajomieni z joystickiem, ale jako niedawny użytkownik E-M1 Mark II uwielbiam go!

Tryb AF: MF

Aktywnie przełączam się między autofokusem a ręcznym ustawianiem ostrości. Domyślnym ustawieniem jest MF, ale do aktywacji autofokusa używam nowego przycisku AF-ON w OM-1. Autofokus jest pomocny w przypadku szybko poruszających się obiektów lub w zlokalizowaniu obiektu w wizjerze, zanim podejdę zbyt blisko. Jeśli szukam maksymalnego powiększenia, włączam skrót 1:1 na moim obiektywie i fizycznie poruszam całym aparatem, aż do uzyskania pożądanej ostrości.

Drive Mode: Sekwencyjny

Robienie krótkich serii zdjęć daje większe szanse na uzyskanie idealnej ostrości i zapewnia potencjalne możliwości ustawiania ostrości w postprodukcji. Chociaż zawsze zalecam próbę ustawienia ostrości na pierwszym ujęciu, jestem również zwolennikiem uchwycenia kilku dodatkowych klatek, na wszelki wypadek. W rzeczywistości lubię spowolnić liczbę klatek na sekundę do 5 FPS. Zmniejszona liczba klatek na sekundę daje czas na ponowne przetworzenie mocy lampy błyskowej i skutkuje mniejszą liczbą niedoświetlonych klatek. (Menu > Aparat 1 > Zakładka 7. Drive Mode > Ustawienia zdjęć seryjnych)

Tryb LV: S-OVF (symulacja wizjera optycznego)

Ponieważ lubię korzystać z lampy błyskowej, ustawienia podglądu w "standardowym" trybie Live View nie są pomocne. Używam S-OVF, aby symulować to, co widać gołym okiem i zwiększyć jasność podglądu obrazu. (Menu > Gear > Zakładka 3. Live View > LV Mode > S-OVF).

Alternatywnie możesz włączyć funkcję Night Vision (NightLV), aby uzyskać jeszcze większą jasność podglądu. (Menu > Gear> Zakładka 3. Live View > Night Vision > Wł.)

Dodatkowe preferencje

Oprócz ustawień opisanych powyżej preferuję również następujące:

 • Wykrywanie twarzy i oczu: wyłączone
 • Jakość obrazu: LSF+RAW
 • Balans bieli: automatyczny
 • Tryb obrazu: naturalny
 • Stabilizacja obrazu: S-IS Auto
 • Zachowaj ciepłe kolory: Wyłączone (Menu > Aparat 1 > karta 2. Tryb obrazu/WB > WB Auto Zachowaj ciepłe kolory > Wyłączone).

Wskazówka: Aby uzyskać jeszcze szybszy dostęp do często używanych ustawień, należy skorzystać z funkcji Moje menu aparatu OM-1. Przejdź do dowolnej pozycji menu i naciśnij przycisk nagrywania video, aby dodać tę pozycję do własnego "Mojego menu".

Moje ustawienia przypisane do C1

Oprócz modyfikowania ustawień, funkcje przycisków można również dostosowywać. Przypisując najczęściej używane funkcje fizycznym przyciskom, mogę szybko uzyskać dostęp do potrzebnych funkcji bez wchodzenia do systemu menu aparatu. W rzeczywistości mogę to zrobić nawet bez patrzenia. Aby zmodyfikować przypisania przycisków, po prostu naciśnij „OK”, aby uzyskać dostęp do pełnego panelu sterowania, wybierz ikonę koła zębatego i popraw przypisania zgodnie z potrzebami.

Przycisk ISO: Powiększ

Ponieważ rzadko zmieniam czułość ISO z 200, nie potrzebuję dedykowanego przycisku ISO. Zamiast tego używam przycisku ISO do szybkiego dostępu do powiększenia. Po naciśnięciu tego przycisku funkcyjnego zobaczę powiększony widok fotografowanego obiektu. Powiększony widok można zwiększyć lub zmniejszyć (3x, 5x, 7x, 10x lub 14x) za pomocą jednego z pokręteł, dzięki czemu mogę wizualnie ocenić krytyczną ostrość.

Przycisk AF-ON: AF-ON

Kiedy korzystałem z aparatu E-M1 Mark II, miałem przypisany przycisk funkcyjny do przełączania między autofokusem a ręcznym ustawianiem ostrości. Ponieważ OM-1 ma teraz dedykowany przycisk AF-ON, pozostawiam tryb AF ustawiony na Ręczny i używam przycisku AF-ON do autofokusa. Aby ta konfiguracja działała, musisz upewnić się, że przycisk AF-ON jest włączony podczas korzystania z MF. (Menu > AF > Zakładka 1. AF > AF-ON w trybie MF > Tak)

Przycisk AEL: Bracketing ostrości

Uwielbiam funkcję automatycznego bracketingu w aparatach Olympus. Mój aparat domyślnie wykonuje 99 zdjęć z różnicą ostrości wynoszącą 3 i czasem ładowania lampy błyskowej wynoszącym 0,1 s. Dokładnie to samo robiłem w moim E-M1 Mark II, ale przy użyciu przycisku funkcyjnego Focus Bracketing w OM-1 stał się jeszcze lepszy. Teraz, po długim naciśnięciu przycisku, jestem natychmiast przenoszony do ekranu ustawień Focus Bracketing i mogę modyfikować liczbę zdjęć, różnicę ostrości i czas ładowania lampy błyskowej! To ogromna oszczędność czasu. Ten nowy skrót działa również w przypadku wielu innych funkcji. Koniecznie go wypróbuj.

+/Przycisk: Focus Stacking

Czasami ustawiam ostrość w bracketingu, aby spróbować utworzyć stos w postprodukcji. Innym razem aparat tworzy stos za mnie. W przypadku Focus Stacking w aparacie moje domyślne ustawienia to 10 zdjęć z różnicą ostrości 4 i czasem ładowania lampy błyskowej 0,1 sekundy. Podobnie jak w przypadku Focus Bracketing, mogę natychmiast uzyskać dostęp do ustawień Focus Stacking poprzez długie naciśnięcie przycisku funkcyjnego.

Przedni górny przycisk funkcyjny: Focus Peaking

Funkcja Focus Peaking zwraca uwagę na nieostre obszary, podświetlając je kolorem. Nie korzystam z tej funkcji często (preferuję Magnify), ale miło jest mieć ją dostępną za naciśnięciem przycisku.

Przedni dolny przycisk funkcyjny: S-OVF

Jak opisano powyżej, S-OVF symuluje to, co widać gołym okiem (EVF i Live View). Używam go często, ale jeśli zdecyduję się fotografować bez lampy błyskowej, dezaktywuję S-OVF, aby powrócić do standardowego trybu LV.

Zapisz swoje dostosowania

Po zmodyfikowaniu ustawień aparatu zgodnie z własnymi upodobaniami należy przypisać je do jednej z niestandardowych pozycji na pokrętle trybu aparatu. Na szczęście jest to bardzo proste. Wystarczy przejść do pierwszego ekranu menu aparatu OM-1: Menu > Aparat 1 > Zakładka 1. Ustawienia podstawowe/Jakość obrazu > Tryb niestandardowy.

Wybierz C1, C2, C3 lub C4, a następnie „Przypisz” i „Ustaw”, aby zatwierdzić ustawienia. To wszystko! Wszystkie dostosowania są teraz zapisywane i dostępne za pośrednictwem wybranej pozycji niestandardowej.

Wskazówka: Wprowadzaj niewielkie zmiany. Lubię zmodyfikować kilka ustawień, przypisać je do trybu niestandardowego, sprawdzić, czy wszystko działa, a następnie kontynuować modyfikacje. Lepiej dążyć do idealnej konfiguracji, niż tracić czas na robienie wszystkiego na raz, tylko po to, by zdać sobie sprawę, że robiłeś coś źle!

Prezentowane produkty

About the author

Related Tags

Comments

More from ‘Field Macro’

 • Fotografowanie makro przy użyciu teleobiektywu

  Zbliż aparat...Bliżej...Jeszcze bliżej...Teraz! Doskonale! Gdy chcesz naprawdę zbliżyć się do obiektu, wkraczasz do królestwa makrofotografii. Zazwyczaj oznacza to, że potrzebny jest specjalistyczny obiektyw makro, który umożliwia ...
  M.Zuiko Digital ED 40-150 F2.8
 • Zwolnij

  Myśląc o nadchodzącym roku i o tym, co wszyscy chcielibyśmy fotografować, zapytaliśmy ambasadorkę OM SYSTEM, Jamie Rosencrans, specjalizującą się w makrofotografii przy naturalnym świetle, co sprawia jej największą radość i jakie ma wskazówki ...
  M.Zuiko 60mm f2.8 macro
 • ŚWIECĄCE GRZYBY

  Las to magiczne miejsce. Jesienią ze ściółki wyrastają grzyby o przeróżnych wielkościach i kształtach. A gdyby tak zaczęły świecić? Wystarczy aparat fotograficzny, dowolne źródło światła i odrobina uwagi przy końcowej obró...