Complete the form below to create your account

This will be your public name in the community
We need this to keep you informed about your account

Mandatory data.

Why you'll love MyOMSYSTEM

All members get access to exclusive benefits:

  • Member community
  • Register products
  • Extended warranty
  • Monthly newsletter

Fotografowanie dzikiej przyrody zimą w ogrodzie i poza nim

Wraz z nadejściem zimy na półkuli północnej z drzew opadają kolorowe liście, a chłodne i słoneczne jesienne dni ustępują trzaskającym mrozom.

Wiele osób zostaje w domu i czeka z wyjściem w teren na powrót ciepłych miesięcy. Ja jednak nie mogę się doczekać zimowych wypraw, aby na nowo odkrywać świat odmieniony przez tę porę roku. Zwłaszcza w wyższych szerokościach geograficznych półkuli północnej zima często zapewnia nowe tło znajomym scenom i oferuje nowe możliwości fotografowania ulubionych dzikich zwierząt.

W stanie Montana, gdzie mieszkam, już na początku zimy zaczyna padać śnieg, podczas gdy w innych miejscach przynosi ona wilgoć w postaci życiodajnego deszczu. Za to wszędzie można liczyć na światło padające pod niskim kątem i niższe temperatury, zachęcające zwierzęta do zbijania się w stada, a ptaki do szukania pożywienia w ogrodowych karmnikach.

Fotografowanie dzikiej przyrody zimą można rozpocząć w parku blisko domu, ale mnóstwo radości przyniesie też dobrze zaplanowana wycieczka do ulubionego parku narodowego lub ostoi dzikich zwierząt. Bez względu na miejsce warto odpowiednio się przygotować, aby zachować komfort podczas podziwiania zimowych krajobrazów.

Zabezpiecz się na wypadek niepogody

Jeśli będziesz się czuć komfortowo, zostaniesz w plenerze dłużej. Współczesne ubrania zimowe bardzo różnią się od tych, które nosiłem jako dziecko, przemierzając mroźne lasy Pensylwanii. Istnieje mnóstwo witryn i blogów z informacjami o tym, jak się ubrać na każdy typ zimowej pogody. Po krótkim wyszukiwaniu trafisz na odpowiednią stronę, gdzie znajdziesz informacje na temat rodzaju odzieży i sposobu ubierania się na daną pogodę. Często prowadzę zimowe safari fotograficzne i jedną z rad, którą daję przed wyruszeniem, jest ubranie się na cebulkę. Nie chcemy, aby warunki zmusiły nas do schronienia się w pomieszczeniu, kiedy naszym oczom ukaże się idealna zimowa sceneria. Czasami po prostu trzeba zostać na zewnątrz trochę dłużej.

Przygotuj swój sprzęt na trudne warunki

Sprzęt jest ważny dla każdego fotografa dzikiej przyrody i trzeba zdawać sobie sprawę, że mroźna pogoda i towarzyszące jej okoliczności zweryfikują możliwości techniczne Twojego aparatu. W takich warunkach docenisz wyjątkową szczelność i odporność na mróz aparatów OM Digital System i profesjonalnych obiektywów, które przewyższają w terenie wszystkie inne urządzenia. Warto również wspomnieć, że mniejszy rozmiar oraz waga korpusów i obiektywów OM System sprawiają, że poruszanie się w trudnym zimowym terenie stanie się o wiele łatwiejsze.

Zimowe warunki to wyzwanie nie tylko dla aparatu i obiektywów, lecz także dla baterii, ponieważ w niskich temperaturach wyczerpują się one znacznie szybciej niż w ciepłe dni. Mogę szczerze powiedzieć, że najnowsze technologie zastosowane w bateriach aparatów OM System zapobiegają temu zjawisku, co zawsze było problemem w przypadku innych producentów. Mimo to nadal stosuję tradycyjną praktykę trzymania w pełni naładowanych baterii w wewnętrznej kieszeni kurtki, na wypadek gdyby trzeba je było szybko wymienić.

Fotografowanie dzikiej przyrody zimą może być zarówno łatwe, jak i pełne przygód – wszystko zależy od Ciebie. Możesz ograniczyć się do robienia wspaniałych zdjęć ptaków odwiedzających karmniki u Ciebie lub Twoich sąsiadów. Pamiętaj tylko, aby przed zaczajeniem się z aparatem w cudzym ogrodzie zapytać o zgodę. Ptaki przyzwyczajają się do odwiedzania karmników i często udaje się podejść do nich bardzo blisko, uzyskując doskonałe zdjęcia. Niektórzy nawet fotografują je przez czystą szybę z ciepłego wnętrza własnego pokoju.

Karmniki są również doskonałym miejscem do obserwacji nowych gatunków i zachowań ptaków. Uważam, że do kadrowania gałązek w pobliżu karmników, aby uchwycić lądowanie i odlatywanie ptaków, jak również inne zachowania podczas lotu, szczególnie przydatny jest tryb Pro Capture. Dzięki temu rzadziej zdarza mi się przegapić ciekawe sceny wokół karmnika. Jeśli nie możesz ustawić karmnika u siebie, poszukaj odpowiedniego miejsca w lokalnych rezerwatach przyrody i ostojach zwierząt, gdzie często znajdują się zimowe punkty dokarmiania ptaków. Takie miejsca mogą także stwarzać doskonałe warunki do fotografowania mniejszych gatunków ssaków, takich jak wiewiórki i króliki, które również są przyzwyczajone do aktywności człowieka. Niezawodny system AF z wykrywaniem ptaków dostępny w aparatach OM System, takich jak OM-1, pozwala mi ustawić ostrość na obiekcie i podążać za nim z zawrotną prędkością, co przekłada się na ostre zdjęcia.

Innym sposobem na zbliżenie się do skupisk dzikiej zwierzyny zimą jest użycie czatowni lub namiotu z kamuflażem. Jeśli warunki i sytuacja temu sprzyjają, chowam się i czekam, aż mój obiekt się pojawi – często na tyle blisko, aby uzyskać doskonałe zdjęcia. Należy zadbać o to, aby nie niepokoić zwierząt, ale obserwować i fotografować ich zachowania tak, aby nie były świadome naszej obecności. Dobrymi miejscami na oczekiwanie na dziką zwierzynę są obszary wokół zbiorników wodnych (w bezpiecznej odległości), paśniki i szlaki wędrówek. Powinienem jeszcze wspomnieć, że podczas oczekiwania na dzikie zwierzęta przyda Ci się wygodne miejsce do siedzenia i ciepły strój. Im dłużej pozostaniesz w ukryciu, tym większą masz szansę na ciekawe obserwacje.

Dzika przyroda zimą i podróżowanie

Jeśli chcesz spróbować fotografowania dzikiej przyrody zimą w nowych miejscach, sprawdź, co i gdzie możesz znaleźć. Im staranniej się przygotujesz, tym skuteczniej i bezpieczniej będziesz wyszukiwać obiekty swoich zdjęć i je fotografować. Jeśli samodzielne przygotowywania nie idą Ci najlepiej, skorzystaj z oferty klubów fotograficznych i firm oferujących zimowe wycieczki do miejsc, w których występują ciekawe gatunki. Oprócz transportu do najlepszych lokalizacji grupa lub firma, z którą zdecydujesz się podróżować, powinna zaoferować pomoc we wszystkich niezbędnych przygotowaniach do fotowyprawy.

Zawsze warto zastanowić się nad samodzielnym fotografowaniem i podróżowaniem. Po przeanalizowaniu sytuacji pamiętaj, aby zachować elastyczność, ponieważ zima potrafi pokrzyżować nawet najlepiej przygotowane plany. Namawiam do bezpiecznego i mądrego podróżowania.

Zima wymaga staranniejszego planowania, ale potrafi to hojnie wynagrodzić. W przypadku wypraw tuż po opadach śniegu świeża pokrywa pokazuje, kto jest aktywny na danym obszarze, ponieważ ślady i tropy dzikich zwierząt pomagają w zlokalizowaniu obiektów. Prawie zawsze udaje mi się znaleźć zające amerykańskie i polarne, podążając świeżym tropem do ich ustronnych kryjówek. Jeśli masz możliwość skorzystania z rakiet śnieżnych lub nart, będzie to świetny sposób na pokonywanie większych odległości w krótszym czasie.

Praca w zimowym świetle

Jednym z moich ulubionych aspektów fotografowania dzikich zwierząt zimą jest światło. Uważam, że szare, zachmurzone niebo idealnie wydobywa wszystkie szczegóły piór i futra. Z drugiej strony padające pod niskim kątem światło podczas krótkich słonecznych dni oferuje piękne złote refleksy oraz chłodne niebieskie cienie, które można wykorzystać na zdjęciach. Niezależnie od sytuacji uważam, że pliki RAW i doskonały zakres dynamiczny aparatów Olympus pozwalają pracować z naturalnym światłem, umożliwiając wybór najlepszego balansu bieli i wprowadzenie korekt w postprodukcji w celu uzyskania optymalnego obrazu w danych warunkach.

Choć nie sposób opisać wszystkich sytuacji, jakie zdarzają się zimą w plenerze, wierzę, że ten wpis będzie dla Ciebie świetnym punktem wyjścia do rozwijania własnych pomysłów i komponowania zdjęć. Na koniec chciałbym wspomnieć, że podczas fotografowania dzikiej przyrody ważne jest nie tylko Twoje bezpieczeństwo, lecz także bezpieczeństwo i dobro Twojego obiektu. Postaraj się dowiedzieć więcej o fotografowanych zwierzętach i pamiętaj o ich dobrostanie. Rób wszystko, aby nie zmieniać naturalnego zachowania zwierzęcia. Zima niesie za sobą dodatkowy stres dla większości dzikich zwierząt i wszelkie zakłócenia spowodowane naszą działalnością fotograficzną mogą negatywnie wpłynąć na ich szanse na przeżycie.

Eric Rock


Prezentowane produkty

About the author

Related Tags

Comments