Here you will find an ever increasing range of articles covering technique and tips on using our cameras and lenses.
Super teleobjektivy OM SYSTEM, nové M.Zuiko Digital ED 150-600mm F5.0-6.3 IS a M.Zuiko Digital ED 150-400mm f4.5 TC 1.25X IS PRO, nabízí ohromující dosah v kompaktním a přenosném balení. Ve spojení s jejich výkonnou stabilizací obrazu a robustní voděodolnou konstrukcí jsou určeny pro každého, kdo chce získat detailnější snímky divoké přírody. Nicméně pořízení úžasných snímků jakýmkoli superteleobjektivem vyžaduje víc než jen správné vybavení. Zde je několik stručných tipů, které vám pomohou pořídit ostřejší a lepší snímky s těmito neuvěřitelnými objektivy.
Buďte připraveni, fotografujte rychle
Jednou z hlavních výzev při fotografování divoké přírody je zachycení rychle se pohybujících objektů. S dosahem super teleobjektivu se nepatrný pohyb, který by mohl ovlivnit ostrost snímku, jen zvýrazní. Ať už se jedná o vzlétajícího orla nebo sviště prodírajícího se sněhem, rychlá závěrka je klíčová pro zmrazení veškeré akce a zamezení rozmazání pohybu.
Pro zajištění ostrých snímků se zaměřte na rychlost závěrky alespoň 1/800 sekundy nebo rychlejší, obvykle se volí rychlost 1/1000 s nebo rychlejší. V závislosti na dostupném světle a rychlosti fotografovaného objektu může být nutné několikrát upravit citlivost ISO, pokud chcete tuto rychlost udržet. Při hledání fotografovaných objektů je dobré mít nastavenou automatickou hodnotu ISO, abyste nemuseli na poslední chvíli provádět rychlé změny nastavení. To vám umožní soustředit se v první řadě na pořízení snímku a v druhé řadě mít možnost jemně doladit nastavení (pokud bude setkání trvat dostatečně dlouho na to, abyste to mohli udělat).
Promyšlený výběr clony
Zatímco rychlá závěrka je pro zachycení akce klíčová, volba clony hraje také významnou roli pro výsledný dojem snímku. Může být lákavé fotografovat s co nejširší clonou ve všech scénářích, abyste maximalizovali potenciální rychlost závěrky, ale existují situace, kdy o něco užší clona může poskytnout lepší výsledek.
V případě, že fotografujete zvíře, které má větší hloubku (například losa a jeho velké parohy), bude možná lepší fotografovat s mírně užší clonou, abyste zaostřili více jeho parohů. Důležité je to nepřehánět, protože zachování měkkého pozadí díky malé hloubce ostrosti zůstává vždy zásadní složkou pro zachycení působivých portrétů divoké zvěře. Celkově je použití co nejnižší clony stále obecně nejlepším přístupem, ale nepřehlížejte toto nastavení pokaždé příliš rychle.
Buďte trpěliví a všímaví
Použití super teleobjektivu může někdy připomínat kouzlo; občas okamžitě získáte pohled na zvíře, které obvykle vidíte z velké vzdálenosti. To může snadno vést k tomu, že se ztratíte ve svém hledáčku, když zírajíce s úžasem na krásu a detail zvířete před vámi, ale může vás také připravit o některé z nejfotogeničtějších okamžiků. Je důležité mít na paměti, že faktory jako světlo a přítomnost nebo interakce jiných zvířat jsou dynamické. Položení fotoaparátu a prosté pozorování scény kolem vás může být jedním z nejprospěšnějších kreativních praktik, pokud jde o použití tak dlouhého objektivu, protože vám to umožní obnovit váš rámec a znovu se zaměřit na neustále se vyvíjející chování zvířat před vámi. Nakonec je snadné přehlédnout více příležitostí, než jich skutečně zachytíte, když zůstanete zaměřeni na váš hledáček místo toho, abyste neustále sledovali svět kolem sebe.
Neuvěřitelně všestranné super teleobjektivy OM SYSTEM nabízejí nekonečné možnosti pořizování úžasných intimních snímků divoké zvěře při respektování jejich prostoru. Začleněním těchto tří jednoduchých tipů budete na dobré cestě k tomu, abyste mohli pořizovat ostřejší a působivější snímky teleobjektivem a zároveň si dopřáli více svobody pro zachování kreativity v terénu. Nezapomeňte také zůstat nízko a maximalizovat vzdálenost mezi vámi fotografovaným objektem a pozadím za ním, kdykoli je to možné. To vám umožní dosáhnout kontrastu mezi ostrostí fotografovaných objektů a přidanou měkkostí hladkého pozadí s bokehem. Nyní vyrazte ven a bavte se!
Comments