Authentication - Register

Complete the form below to create your account

This will be your public name in the community
We need this to keep you informed about your account

Mandatory data.

Why you'll love MyOMSYSTEM

All members get access to exclusive benefits:

 • Member community
 • Register products
 • Extended warranty
 • Monthly newsletter

8 porad dotyczących zdjęć krajobrazów w świetle Księżyca

Jednym z najczęstszych pytań, jakie otrzymuję jako fotograf, jest to, jak prawidłowo fotografować Księżyc. Pytanie to pojawia się dość regularnie raz w miesiącu, gdy księżyc jest w pełni. Ludzie uwielbiają fotografować pełnię Księżyca, ale po jej zakończeniu zainteresowanie uchwyceniem naszego najbliższego sąsiada wydaje się być znacznie mniej ciekawe. Oczywiście rozumiem to. Pełnia Księżyca, szczególnie podczas wschodu, jest efektownym (i nieco trudnym) obiektem do fotografowania.

Przybliżenie wspaniałego wschodu Księżyca może być całkiem satysfakcjonujące, ale światło tego Księżyca może być również wykorzystane do zrobienia wspaniałych zdjęć krajobrazu.

Jako fotograf krajobrazu zawsze szukam ciekawych sposobów na przedstawienie danej sceny. I jak większość, pracuję przede wszystkim podczas dwóch książkowych okresów dnia - tzw. złotych godzin. Ale jako pasjonat astrografii odkryłem, że mogę rozszerzyć moje możliwości krajobrazowe, fotografując pod światło Księżyca.

Poniższe wskazówki mogą pomóc w fotografowaniu krajobrazu „po godzinach”.

1. POZNAJ KSIĘŻYC

Zacznijmy od rzeczy oczywistych. Trudno jest fotografować w świetle Księżyca, jeśli Księżyc nie jest nawet na niebie. Jako dziecko widziałem fazy Księżyca wydrukowane na kalendarzach i zastanawiałem się, dlaczego ktokolwiek miałby się tym naprawdę przejmować. Cóż, teraz mnie to obchodzi. Oczywiście, nie używam już drukowanego kalendarza. Istnieją znacznie lepsze strony internetowe i aplikacje, które nie tylko zidentyfikują fazę Księżyca, ale także wschód Księżyca, zachód Księżyca i kierunek każdego z nich. Zazwyczaj korzystam z timeanddate.com – jest to mój główny punkt odniesienia. Wszystkie fazy od półksiężyca do pełni zapewnią wystarczającą ilość światła dla nocnej fotografii krajobrazowej.

2. ODROBINA PLANOWANIA NAPRAWDĘ DUŻO ZMIENIA

Nie dajcie się zwieść zdjęciom w tym poście. W przypadku większości z nich było dość ciemno. Oznacza to, że planowanie ujęcia jest jeszcze ważniejsze niż w przypadku fotografowania w świetle dziennym. Kiedy przygotowuję się do nocnego pleneru, biorę pod uwagę następujące kwestie;

 • Konkretna lokalizacja. Znalezienie dokładnego miejsca, które udało Ci się namierzyć wcześniej w ciągu dnia, może być trudne. Zanotuj punkty orientacyjne, odległości i znaczniki szlaku.
 • Zabierz ze sobą czołówkę i dodatkowe baterie.
 • Masz dużo paliwa w samochodzie? Jeśli postanowiłeś się wybrać w bardziej odległe miejsce, jest duża szansa, że stacje benzynowe nie będą otwarte w środku nocy.
 • Zadbaj o wygodę. Ciepłe ubranie, dobre obuwie, kawa i przekąska – Twój sukces jest często związany z Twoim osobistym komfortem.

3. SZEROKIE POLE WIDZENIA

Jeśli Twoim celem jest uchwycenie wszystkich szczegółów Księżyca, to naturalnym wyborem będzie użycie długiego obiektywu. Ale ponieważ głównym celem jest uchwycenie krajobrazu, pozostań przy swoim obiektywie krajobrazowym. W moim zestawie znajduje się kilka świetnych obiektywów, które są idealne do tego stylu fotografowania przy słabym oświetleniu: M.Zuiko Digital ED 7-14mm F2.8 PRO, M.Zuiko Digital ED 8mm F1.8 Fisheye PRO, M.Zuiko Digital ED 12mm F2.0, M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO oraz M.Zuiko Digital ED 17mm F1.2 PRO. Do większości moich księżycowych krajobrazów skłaniam się ku 7-14mm. Jest wystarczająco jasny do zdjęć w słabym oświetleniu i ma idealne pole widzenia w większości sytuacji.

Podczas gdy trzech fotografów obok mnie używało dłuższych obiektywów w swoich ujęciach Księżyca, ja założyłem mój zaufany obiektyw fisheye 8mm, aby objąć jak największą część łuku.

4. ODWRÓĆ SIĘ OD KSIĘŻYCA

Uwzględnienie Księżyca na zdjęciu może być ciekawe, ale odwracając obiektyw od księżyca można uchwycić scenę z dużo bardziej równomiernym oświetleniem. To właśnie podczas tych ekspozycji uświadomisz sobie, jak wiele światła słonecznego jest odbijane przez nasz Księżyc. Ponieważ nasze oczy nie są zdolne do postrzegania kolorów w tak słabym świetle, jest to również nieco zaskakujące, gdy na ekranie LCD zobaczysz wszystkie dzienne odcienie.

Aby uchwycić większą głębię w tym ujęciu „The Courthouse” w Parku Narodowym Arches, zrobiłem bracketing ostrości trzech zdjęć.

Przy dłuższej ekspozycji, światło księżyca może zmienić noc w dzień. Podczas fotografowania tej sceny było na tyle ciemno, że nawet nie zauważyłem krów leżących pod drzewem. Na szczęście pozostały one nieruchome podczas ekspozycji.

5. Lekkie zachmurzenie działa na Twoją korzyść.

Przy mojej zwykłej astrofotografii staram się unikać wszelkiego rodzaju zachmurzenia, ale w przypadku krajobrazu z Księżycem, jest ono jak najbardziej wskazane! Tylko nie za dużo. Podobnie jak w przypadku fotografii zachodu słońca, odrobina chmur może poprawić lub zepsuć zdjęcie i to samo dotyczy tego przypadku. Gdy jedziesz w plener, sprawdź zdjęcie satelitarne pod kątem zachmurzenia lub skorzystaj z mapy czystego nieba dla obszaru, do którego zmierzasz.

Nawet lekkie zachmurzenie może uczynić twoją kompozycję interesującą.

6. Idealny zimą

Zima to idealny czas na fotografowanie niektórych księżycowych krajobrazów. Mam ku temu trzy główne powody;

 • jądro Drogi Mlecznej nie jest już widoczne na półkuli północnej, które normalnie rywalizowałoby o moją uwagę;
 • warstwa śniegu pomoże odbić wiele z tego światła księżyca i stworzyć ładny, jasny pierwszy plan. To zazwyczaj eliminuje potrzebę malowania światłem;
 • Dzięki znacznie dłuższym nocom nie muszę być na zewnątrz po północy, aby zrobić zdjęcie. (Ten fotograf naprawdę potrzebuje snu!)

7. Używaj funkcji Live Composite 

Z tych samych powodów, które podałem w poprzedniej poradzie, lubię robić zdjęcia kompozytowe na żywo także zimą. Najpierw wykonuję kilka zdjęć testowych, aby sprawdzić kompozycję i prawidłową ekspozycję, a następnie uruchamiam funkcję live composite w moim aparacie Olympus i obserwuję, jak powstają gwiezdne szlaki. Jeśli nie znasz tej funkcji, możesz skorzystać z moich instrukcji krok po kroku.

Odrobina światła Księżyca pomogła stworzyć wspaniałe oświetlenie pierwszego planu w tym ujęciu. (OM-D E-M1, M.Zuiko Digital 7-14mm F2.8 PRO, 15s @ f/2.8).

Testowe ujęcie z pełnią księżyca nad moim lewym ramieniem.

Migawka aparatu pozostała otwarta przez około godzinę w celu uchwycenia ruchu gwiazd po nocnym niebie, a jednocześnie nie zniszczyła dobrze oświetlonego pierwszego planu.

8. Ustawienia mają znaczenie

Każda sytuacja jest inna i będzie wymagała innych ustawień aparatu, ale jest kilka uogólnień, które możemy poczynić, które będą miały zastosowanie do większości zdjęć tego typu;

 • Użyj trybu manualnego: Najlepiej jest kontrolować wszystkie aspekty trójkąta ekspozycji.
 • Przysłona: fotografuj z szeroko otwartą przysłoną, chyba że na pierwszym planie znajduje się obiekt, który może wymagać zastosowania mniejszej wartości przysłony. W tym przypadku lepszą alternatywą może być zastosowanie bracketingu ostrości.
 • Szybkość migawki i ISO: Ponieważ ilość światła księżycowego w scenie może się bardzo różnić w zależności od fazy księżyca, jego pozycji na niebie i zachmurzenia, te dwa ustawienia mogą wymagać trochę eksperymentowania z daną nocą. W przypadku zwykłego fotografowania astronomicznego zacząłbym od ISO 1600, ale z całym tym światłem księżyca mogę użyć dużo niższego ustawienia, zwykle między 640 a 1000. Następnie dostosowuję czas otwarcia migawki w zależności od wartości ekspozycji, której szukam.
 • Ręczny focus: ciemność, w której fotografujesz, jest wrogiem systemu automatycznego ustawiania ostrości Twojego aparatu. Użyj ręcznego ustawiania ostrości i ustaw ją na nieskończoność. W nocy może to być wyzwaniem, więc zazwyczaj najpierw kieruję aparat na księżyc (lub inny jasny obiekt) i korzystam z funkcji wspomagających ustawianie ostrości wbudowanych w aparat (powiększenie i focus peaking).
 • Live Time Nie używam Live Time do robienia zdjęć, ale może on pomóc w kompozycji, ponieważ wzmacnia scenę w wizjerze, pozwalając mi na szybsze tworzenie kompozycji. Gdy już jestem zadowolony z ogólnej kompozycji, przełączam go z powrotem na tryb manualny.

Wybór obiektywu będzie miał również duży wpływ na ustawienia, które wybierzesz. Szybszy obiektyw pozwoli Ci na użycie niższych ISO i/lub szybszych czasów otwarcia migawki.

To zdjęcie prawie nie kwalifikuje się do tego artykułu, ponieważ przez większość czasu naświetlania w trybie LiveComposite Księżyc znajdował się poniżej horyzontu. Ustawiłem czas tak, by uchwycić Księżyc w momencie jego górowania. To również wyjaśnia dlaczego ustawienia aparatu są bardziej typowe dla zwykłego zdjęcia astro.

NA KONIEC

Jako fotograf krajobrazu zawsze szukam sposobów na poszerzenie swojego dorobku. Miejsce, które dobrze znasz, może wyglądać zupełnie inaczej w świetle Księżyca i nadać scenie zupełnie inny nastrój.

Dzięki ułożeniu Księżyca bezpośrednio za drzewem udało mi się uwzględnić nieco kreatywnego oświetlenia i wydłużonych cieni.

Opublikowane za pozwoleniem z bloga Creative Island Photography Petera Baumgartena. Zobacz i skomentuj oryginalny artykuł tutaj.


Wyróżnione produkty:


O Tobie

Więcej o Peterze Baumgartenie

About the author

Related Tags

Comments

More from ‘Adventure Landscape’