Here you will find an ever increasing range of articles covering technique and tips on using our cameras and lenses.
Patagonia od dawna była na liście miejsc, które chciałem odwiedzić, i dziś z radością donoszę, że przed kilkoma tygodniami udało mi się tam dotrzeć po raz pierwszy w życiu. Patagonia nie tylko spełniła moje oczekiwania, lecz także zaoferowała mi więcej, niż mogłem się spodziewać jako autor fotografii. Szczególnie kuszą mnie takie rejony, jak Patagonia, w których krajobraz ma głębię, górski majestat, i gdzie jest jak najmniej wytworów działalności człowieka. W takich miejscach można też spodziewać się czystego powietrza oraz, przy odrobinie szczęścia, mniejszego zainteresowania masowego turysty poza sezonem.
Termin mojej podróży wybrałem nieprzypadkowo. Gdy my na Północnym Wschodzie witamy wiosnę, w Patagonii jest akurat jesień, co oznacza szansę na sfotografowanie kolorowych liści na tle pokrywy śnieżnej w górach. Ujęcia krajobrazu zawsze zyskują szerszy wymiar, gdy uda nam się uchwycić także elementy przyrody dodające do zdjęcia kolejne warstwy i budujące jego złożoność.
Na tę wyprawę zabrałem aparat OM SYSTEM OM-5 z zamiarem używania trybu Hi-Res, zarówno do zdjęć z ręki, jak i ze statywu. OM SYSTEM OM-5 oferuje tryb Hi-Res 50 MP do zdjęć z ręki – w ten sposób uzyskuje się 50-megapikselowe zdjęcie RAW. Mogę zrobić wiele takich zdjęć i później wydobyć z nich wszystkie szczegóły.
W trybie Hi-Res ze statywem aparat robi zdjęcie o rozdzielczości 80 MP.
DLACZEGO FOTOGRAFUJĘ W HI-RES
Jako autor zdjęć plenerowych korzystam z trybu Hi-Res, ponieważ dostarcza mi on większej ilości danych. W tym trybie rozdzielczość zdjęć jest większa (50 MP przy zdjęciach z ręki i 80 MP na statywie). Hi-Res zwiększa także wierność odwzorowania szczegółów i sprawia, że zdjęcia są wyraźniejsze, ostrzejsze oraz lepsze pod względem kolorystyki. Na zdjęciach wykonanych w Hi-Res jest mniej „szumu”, który trzeba usuwać w obróbce końcowej.
Fotografuję krajobrazy w Hi-Res, ponieważ zwykle w kadrze takich zdjęć mam mniej ruchomych obiektów. Hi-Res zapewnia mi też większą elastyczność obróbki końcowej i wyższą jakość wydruków wielkoformatowych. Jestem w stanie uchwycić szerszy zakres dynamiczny, a większy plik oznacza, że mam większą swobodę w kadrowaniu.
KIEDY KORZYSTAĆ Z HI-RES
Tryb Hi-Res jest świetny do fotografowania statycznych widoków, które zapierają dech w piersiach. Nie nadaje się do fotografowania szybko poruszających się obiektów, np. zwierząt i ptaków w ruchu, za to najlepiej sprawdza się, gdy widok charakteryzuje się szerokim zakresem dynamicznym.
Fotografowanie w trybie Hi-Res z ręki pozwala zarejestrować więcej szczegółów bez użycia statywu, jednak trzeba pamiętać, że użycie tego trybu ze statywem oznacza jeszcze większą rozdzielczość: nie 50, lecz 80 megapikseli. Oba te sposoby mają swoje zalety, jednak używając statywu, uzyskujemy jeszcze więcej danych do dalszej pracy. Opcja fotografowania z ręki również jest cenna, ponieważ nie w każdej sytuacji można użyć statywu.
MOJA KONFIGURACJA
Na wyprawie w tak malownicze rejony, jak Patagonia, chcę być gotów zarówno do zdjęć z ręki, jak i ze statywu. Dlatego cieszę się, że w aparacie OM SYSTEM OM-5 tryb Hi-Res jest tak łatwo dostępny w menu. W Shooting Menu 2 wybieram pierwszą opcję (Hi-Res), a następnie wybieram tryb z ręki albo ze statywu, w zależności od konkretnej sytuacji.
Szukam dobrej kompozycji i biorę pod uwagę oświetlenie. Takie zdjęcia wymagają starannego zaplanowania, a pogoda może mieć istotny wpływ na efekt końcowy. Jednym z aspektów mojej podróży do Patagonii (jak zawsze przy fotografowaniu krajobrazów o wschodzie słońca) była konieczność wstawania na długo przed świtem (a w Patagonii oznaczało to 2:30 nad ranem). Do miejsc, w których powstały te zdjęcia, musieliśmy docierać po ciemku, przed wschodem słońca. Niektóre z porannych marszów wiodły stromymi podejściami i trwały od 2 do 3 godzin. Planując zdjęcia w takim miejscu, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, w tym latarkę czołową, dobre buty do wędrówki w terenie i odzież odpowiednią do pogody (która szybko zmienia się bez ostrzeżenia). Ważna jest także pomoc przewodnika lub innej osoby, która zna okolicę i pomoże wybrać najlepsze miejsca do fotografowania.
I wreszcie – fotografując krajobrazy, trzeba zawsze pamiętać, że przesunięcie o 3 metry w jedną lub w drugą stronę może całkowicie zmienić kompozycję zdjęcia. Często zdarza mi się robić po kilka zdjęć, które w zamierzeniu powinny mieć tę samą kompozycję, ale istotnie się różnią, ponieważ w międzyczasie koryguję swoją pozycję.
WYNIKI
W trybie Hi-Res można robić zdjęcia w formacie RAW albo JPEG. Ja zawsze wybieram format RAW ze względu na swobodę w późniejszej obróbce. Końcowa obróbka zdjęcia, która doprowadzi je do pożądanego stanu, jest długotrwała, a format JPEG nie zapewnia mi tak dużej elastyczności.
Te fotografie zostały najpierw przetworzone w aplikacjach Photoshop / Lightroom, a później zastosowałem do nich dodatkowe narzędzia programowe, by uzyskać maksymalne odwzorowanie szczegółów.
KILKA INNYCH PRZEMYŚLEŃ NA TEMAT FOTOGRAFII HI-RES
Zamieszczając te dwa zdjęcia, chciałem pokazać, w jaki sposób zmiana ujęcia w celu wyróżnienia jakiegoś elementu (odbicia światła) wymusza zrobienie szerszego zdjęcia (25 mm) i zmianę ogniskowej na 100 mm w celu uzyskania efektu winietowania tego elementu.