Complete the form below to create your account

This will be your public name in the community
We need this to keep you informed about your account

Mandatory data.

Why you'll love MyOMSYSTEM

All members get access to exclusive benefits:

  • Member community
  • Register products
  • Extended warranty
  • Monthly newsletter

Opanować techniczne aspekty fotografii krajobrazu

10 wskazówek petera baumgartena, które pomogą ci uchwycić świetne ujęcia


1. Najpierw analiza. Później zdjęcia. 

Przed wyruszeniem w podróż zdobądź informacje o danej lokalizacji. Przejrzyj w Internecie zdjęcia zrobione przez innych fotografów. Sprawdź warunki atmosferyczne i zapoznaj się z obrazem satelitarnym danego obszaru. Im więcej się dowiesz, tym lepsze zdjęcia zrobisz.

2. Skup się na oświetleniu.

Możesz poświęcić sześć godzin o poranku oraz sześć godzin na koniec dnia, aby zaobserwować, w jaki sposób światło pada na określony obszar. Użyj filtrów i bracketingu ekspozycji, aby kontrolować światło i obraz.

3. Nie śpiesz się. 

Cierpliwość to nie tylko cnota; jest to niezbędna cecha. Udaj się do miejsca sesji przed wystąpieniem najlepszych warunków oświetleniowych i poczekaj w pobliżu, aby zobaczyć, w jaki sposób światło oddziałuje na określony obiekt o późniejszej porze dnia. Obiekt może wyglądać zupełnie inaczej..

4. Współpracuj ze scenerią. 

Oczekując na idealne warunki oświetleniowe, rozejrzyj się dookoła. Zbadaj wybrany obiekt pod różnymi kątami. Poruszaj się i zmieniaj perspektywę. Czasami najlepsze ujęcie nie musi być do końca zaplanowane.

5. Myśl poza schematami. 

Rób zdjęcia za pomocą obiektu szerokokątnego i teleobiektywu. Istnieje możliwość, że uda Ci się uchwycić zaskakujące ujęcie. Rób zdjęcia znad głowy lub z dolnej pozycji, aby uchwycić obiekt pod niezwykłymi kątami.

6. Rozejrzyj się dookoła. 

Skup się na wybranym obiekcie. Warto również rozejrzeć się dookoła. Tuż za Tobą, u Twoich stóp albo za zakrętem szlaku może czaić się doskonałe ujęcie. Zapoznaj się z otoczeniem, aby w pełni wykorzystać potencjał danej lokalizacji.

7. Postaw na format RAW. 

Robienie zdjęć w formacie RAW zapewnia najwyższy poziom jakości i gwarantuje największą kontrolę nad ostatecznym wyglądem zdjęcia. Dzięki temu łatwiej jest odzyskać cienie i światła na etapie postprodukcji.

8. Zrób zdjęcia próbne.

Udaj się na miejsce wcześniej i rozpocznij testowanie. Wypróbuj różne kompozycje sceny i zrób zdjęcia próbne przed wystąpieniem idealnych warunków oświetleniowych. Podniesie to poziom wydajności Twojej pracy.

9. Zbadaj swoje podwórko.

Nie każdy może sobie pozwolić na podróż do egzotycznych zakątków. Istnieje mnóstwo miejsc, w których można uchwycić zapierające dech w piersiach ujęcia — czasami wystarczy tylko krótka przejażdżka.

10. Rób zdjęcia w selektywny sposób. 

Zawartość, która nie znajduje się w kadrze, jest niemalże tak samo ważna, jak samo ujęcie. Wyeliminuj czynniki, które mogłyby rozpraszać odbiorcę.

Wskazówki, które pomogą ci opanować techniczne aspekty fotografii krajobrazu


Peter Baumgarten poświęcił wiele lat na robienie profesjonalnych zdjęć krajobrazów. Oto kilka wskazówek technicznych, które pozwolą Ci możliwie jak najlepiej wykorzystać zaawansowaną technologię dostępną w modelach z serii E-M1.

1. Skorzystaj z trybu priorytetu przysł.

W przypadku fotografowania krajobrazu jedną z funkcji, które pozwalają uwolnić kreatywność, jest ustawienie przysłony. Rozpocznij fotografowanie w trybie Priorytet przysł. Umożliwia to sterowanie głębią ostrości w danej scenie. Użyj przycisku podglądu, aby sprawdzić głębię ostrości przed zrobieniem zdjęcia.

2. Rób zdjęcia przy niskiej czułości ISO

Niska czułość ISO gwarantuje najbardziej wyraźne zdjęcia. Odpowiednio dłuższy czas naświetlania nie stanowi problemu w przypadku większości krajobrazów, lecz jeśli chcesz „zamrozić” ruch, ustaw czułość ISO na 400 lub nawet na 1000, aby uzyskać krótszy czas naświetlania.

3. Użyj pokrętła kompensacji naświetlania i histogramu.

Kontroluj oświetlenie poprzez regulowanie pokrętła kompensacji naświetlania. Jedną z zalet aparatu bezlusterkowego jest łatwe uzyskiwanie podglądu końcowej ekspozycji przed naciśnięciem spustu migawki. Włączenie histogramu również stanowi świetny sposób na przyjrzenie się ekspozycji. Zaleca się także zwiększenie intensywności świateł, nawet jeśli zdjęcie wygląda na nieco prześwietlone. Można je łatwo odzyskać na etapie końcowego przetwarzania ujęcia, a taki zabieg zapobiega nadmiernym zakłóceniom w zacienionych obszarach zdjęcia.

4. Postaw na bracketing ekspozycji

W trudnych warunkach oświetleniowych, kiedy występują znaczące różnice między światłami i cieniami, warto skorzystać z bracketingu ekspozycji. Aparat uchwyci wiele zdjęć tej samej sceny przy różnych ekspozycjach, co umożliwia wybór najlepszego ujęcia na późniejszym etapie.

5. Steruj regulacją ostrości

Użyj jednopunktowego autofokusa (S-AF), aby lepiej kontrolować ostrość obiektywu i wybrać idealny punkt, który sięga do około 1/3 odległości w scenie. Aby zyskać jeszcze większą kontrolę, przełącz się na ręczne ustawienie ostrości i włącz funkcje wspomagania regulacji ostrości (powiększenie i podgląd ostrości).

6. Skorzystaj z funkcji focus stacking

W sytuacjach, w których obiekt na pierwszym planie znajduje się kilka centymetrów od obiektywu, włącz funkcję Bracketing ostrości i Focus Stacking. Pozwala to na uchwycenie skrajnej głębi ostrości, co nie jest możliwe przy pojedynczym ujęciu. Takie rozwiązanie uwolni kreatywny potencjał w Twoich kompozycjach.

7. Zaprogramuj menu własne

Zaprogramuj menu własne, aby mieć pod ręką najczęściej używane funkcje. Pozwoli Ci to zaoszczędzić dużą ilość czasu w terenie. Focus Stacking, Time Lapse, Live ND, High Res Mode i Bracketing to niektóre z funkcji, które przydają się fotografowi krajobrazu.


 Peter Baumgarten

Niezwykłe prace petera baumgartena zabiorą cię w niezwykłe miejsca bez ruszania się z fotela

Najlepsze fotografie krajobrazów nie skupiają się tylko na uchwyceniu piękna przyrody. Pozwalają na wirtualną podróż w interesujące miejsca. Nikt nie potrafi robić tego lepiej niż Peter Baumgarten. W końcu mieszka on na wyspie w kanadyjskim Ontario, która jest otoczona wzbudzającą podziw scenerią. Peter jest specjalistą od dostrzegania piękna natury w sposób, którego większość ludzi nie dostrzega. Jego skupiające się na krajobrazach i dzikiej przyrodzie fotografie były wielokrotnie publikowane, a sam Peter od wielu lat jest nauczycielem prowadzącym wykłady i warsztaty w zakresie fotografii. Peter uwielbia biwaki i pływanie kajakiem w otoczeniu dzikiej przyrody. Z tego powodu nigdy nie wychodzi z domu bez swojego aparatu firmy Olympus.
Obecnie Peter korzysta z aparatu OM-D E-M1X i jest zachwycony możliwością robienia świetnych zdjęć bez konieczności noszenia ciężkiego sprzętu. „Zależy mi na tym, aby aparat nie ograniczał mojej kreatywnej wizji. Potrzebuję takiego, który będzie rozszerzeniem tej wizji. Za każdym razem, gdy chwytam za swoje aparaty firmy Olympus, budzi się we mnie wewnętrzny artysta”.


Sprawdź nasze soczewki krajobrazowe tutaj

About the author

Related Tags

Comments

More from ‘Adventure Landscape’